Akşehir Nerededir?

0

Akşehir nerededir? Akşehir hangi ilimize bağlıdır? Akşehir ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

aksehirAkşehir; Konya ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Reis) ve 33 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğudan Ilgın, kuzeyden Akşehir Gölü ve Yunak, güneyden Doğanhisar ile Isparta’nın Şarkikaraağaç ve Yalvaç, batıdan Afyonkarahisar’ın Sultandağ ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Kuzey ve doğu bölümleri düzlük alanlardan (ovalar) oluşmasına karşın, batısı Sultan Dağları’nın (2.481 m) ya-maçlarıyla kaplıdır. Dağlar, Eğirdir ile Beyşehir gölleri havzalarının su bölümü sınırını çizer. Bir bölümü Afyonkarahisar İli sınırları içinde kalan 8 km kuzeydeki Akşehir Gölü’nün suları tatlı olup Sultan Dağları’ndan inen Adıyan Çayı gibi sularla beslenir. Gölün doğu bölümünü kaplayan alüvyonlu düzlükler, Konya Ovası’nın uzantısıdır. İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar sert ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 697.7 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, şekerpancarı, üzüm, elma, armut, afyon, ayçiçeği), hayvancılık (koyun, inek, kılkeçisi) ve kültür balıkçılığına dayanır. İlçe merkezinde tarım ürünleri ticareti, el sanatlarının yanı sıra, bazı küçük endüstri (yem, süt, alümünyum tel fabrikaları) kuruluşları vardır. Akşehir’in simgesi olan Nasrettin Hoca’nın anısına, 1958’den bu yana her yıl Nasrettin Hoca Şenlikleri (5-12 Temmuz) ve 1976’dan bu yana Nasrettin Hoca Gülmece Yarışması düzenlenmektedir.

Sultan Dağları’nın doğu eteklerinde, deniz düzeyinden 1.100 m yükseltide, Konya-Afyonkarahisar Kara, Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 131 km uzaklıktadır.


Leave A Reply