Aksu Nedir?

0
Advertisement

Aksu nedir? Aksu isimli en önemli dört ırmak hakkında bilgi

Aksu, Anadolu’nun birçok bölgesinde bulunan, değişik uzunluktaki ırmaklara verilmiş genel bir isimdir. Bu adla tanınan önemli dört ırmak vardır.

Birincisi Isparta ili sınırları içindeki Akdağ’dan doğup Antalya’nın 17 km kadar doğusunda denize dökülen Aksu Çayı’dır (162 km).

İkincisi Ceyhan Irmağı’nın önemli kollarından biri olan Aksu (150 km), Kahramanmaraş’ın kuzeydoğusunda Engizek Dağı ile bu dağın güneybatısında bulunan oluktaki bir dizi küçük gölden doğar. Güneybatı doğrultusunda akar, Pazarcık yakınlarından geçip Mizmilli bataklığının bulunduğu ovaya girer. Ovada kendisine katılan küçük akarsularla beslenip sert bir dirsekle kuzeybatıya yönelir. Köprü ağzından sonra Gâvur Gölü çevresinden bir kol daha alır. Kuzey doğrultusunda akışını sürdürür. 12 km uzunluğunda, 3 km genişliğinde bir vadiyi aştıktan sonra Kahramanmaraş Ovası’na girer. Ovada batıya yönelir, Amanus Boğazları’nda Ceyhan Irmağı’ na katılır.

Aynı adla anılan üçüncü ırmak (60 km) Güneydoğu Anadolu’da Adıyaman İli’nin Besni kasabası yakınlarında Gümgüm Dağı’ndan doğar. Güneydoğu yönünde akarken küçük çaylarla beslenir. Fırat’a dökülen Göksu’nun koludur.

Dördüncü Aksu (60 km) ise Karadeniz’e dökülür. Giresun Dağlarındaki Yedigöz Yaylası’ndan, iki kol olarak doğar. Kuzey doğrultusunda akarak Giresun yakınlarında denize dökülür.

Advertisement

Leave A Reply