Alaçam Nerededir?

0
Advertisement

Alaçam nerededir? Alaçam hangi ilimize bağlıdır? Alaçam ilçesi özellikleri, geçim kaynakları nelerdir? Alaçam hakkında bilgi.

alacamAlaçam; Samsun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 45 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; güneyden Vezirköprü, doğudan Bafra, batıdan Sinop’un Durağan ve Gerze ilçeleri, kuzeyden Karadeniz ile çevrilidir.

İsfendiyar Dağları’nın doğu uzantıları ilçe topraklarının güney ve batısını, Kızılırmak’ın batısında kalan düzlükler orta ve kuzey bölümlerini kaplar. Karadeniz’e dökülen çeşitli dereler ve çaylar dağları yararak vadiler oluşturmuştur. Karadeniz ikliminin gözlendiği ilçede, kışlar serin ve yağışlı, yazlar ılıman ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 720 mm’ dir. Isı ve yağış iç kesimlerde biraz düşer. Dağların yamaçlarındaki ormanlar (kayın, gürgen, kestane, meşe, dişbudak vb), ırmak boyları ve vadi tabanlarındaki kavak toplulukları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Taşkelik Deresi ve Alaçam Suyu, başlıca ırmaklardır. Ekonomi, tarım (buğday, mısır, arpa, şekerpancarı, tütün, elma, fındık, şeftali) ve balıkçılığa dayanır. Hayvancılık yerel gereksinimi karşılamaya yöneliktir. ilçe merkezinde kereste ve yonga levha fabrikaları vardır. Karadeniz kıyısındaki iskelesi olan Yakakent Beldesi, turistik bir merkezdir. Alaçam Suyu kıyısında, deniz düzeyinden 10 km yükseltide, Samsun-Sinop Karayolu’ndan 1 km içeride kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 73 km uzaklıktadır.

Daha önce Bafra İlçesi’ne bağlı bir bucakken 1 Eylül 1944’te ilçe oldu.


Leave A Reply