Alessandro Scarlatti Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü İtalyan bestecisi olan Alessandro Scarlatti kimdir? Alessandro Scarlatti hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Alessandro Scarlatti

Alessandro Scarlatti (2 Mayıs 1660, Palermo, İtalya – 22 Ekim 1725, Napoli, İtalya)

Ünlü bir İtalyan bestecisidir. Trapani’de doğdu. Küçük yaşta müzikle ilgileniyor, daha çok sahne müziği üzerinde uğraşıyordu. İlk büyük operası «Onesta nell’Amore» 1680’de Roma’da İsveç Kraliçesi Christina’nın sarayında oynandı. Scarlatti böylece kısa bir zamanda tanınarak Kraliçe Christina’nın sarayında oynandı. Scarlatti böylece kısa bir zamanda tanınarak Kraliçe Christina’nın sarayına görevli olarak alındı. Birkaç yıl bu görevde kaldı, önce Napoli’ye sonra da gene Roma’ya geçerek çeşitli saraylarda müzik idare etti. Bir yandan da devamlı olarak operalar besteliyordu. Hayatının sonlarına doğru bazı konservatuarlarda müzik profesörlüklerinde bulundu.

Bugün Alessandro Scarlatti’nin operalarının pek çoğunun adı bile bilinmiyor. Bilinenleri arasında en ünlüleri «Teodora», «Pirro e Demetrio», «II Medo», «Tigrane»dir. Bunların hepsi de melodilerinin zenginliği ile dikkati çeker. Scarlatti, bütün bunlardan başka 200 kadar «mes», birçok oratoryo, kantata yazmıştır. Oğlu Domenico Scarlatti de (1685 – 1757) çağının en ünlü klavsenistlerinden, opera bestecilerinden biridir.

Advertisement

Leave A Reply