Alexander Adası Nerededir? Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Antartika’da bulunan Alexander Adası hakkında genel bilgiler. Alexander adasının keşfi, isminin kaynağı ve coğrafi özelliklerinin yer aldığı sayfamız.

Alexander Adası ve ya I. Alexander Adası, Antartika’ da ada. Yüzölçümü 43.253 km2. Antartika Yarımadası’nın batı kıyısında, Bellinghausen Denizi’ndedir. Kıtadan VI. George Boğazı ile ayrılan ada, J biçiminde olup 378 km uzunluğundadır. Kıtaya çok yakın oluşu nedeniyle, geçmişte ada olduğu bilinmemekteydi. Rus denizcisi ve kaşifi Fabian Bellinghausen tarafından bulundu (1819-1821) ve Çar I. Aleksander’ın adı verildi. Ada olduğu, Amerikalıların araştırması sonucu anlaşıldı (1940).

Ada, 1908’de Birleşik Krallık tarafından Britanya Antarktika Bölgesi’nin bir parçası olarak talep edildi. Toprak talepleri hem Şili (1940’ta) hem de Arjantin (1942’de) tarafından belirlendi. Şu anda, Antarktika Antlaşması uyarınca resmi olarak hiçbir hak talebi tanınmamıştır. Ada, British Fossil Bluff meteoroloji merkezini ve yakıt ikmal üssünü içeriyor.

Alexander Adası'nın uydu fotoğrafı ( NASA görüntüleri)

Alexander Adası’nın uydu fotoğrafı ( NASA görüntüleri)

Coğrafi Özellikleri

Alexander Adası’nın yüzeyi ağırlıklı olarak buzla kaplıdır. Bazı açıkta kalan nunataklar ve Ablasyon Noktası Masifi dahil olmak üzere önemli boyutta birkaç buzsuz alan var. Nunataks, kuzey-güney doğrultusunda uzanan sıradağların ve tepelerin zirveleridir. Bunlar arasında Colbert , Havre , Lassus , Rouen , Sofia Üniversitesi , Walton dağları , Staccato Peaks , Lully Foothills , Finlandia Foothills , Elgar Uplands ve Douglas Range bulunur. Bu dağlar, zirveler, tepeler ve yaylalar, Alexander Adası’ndan akan buzullardan oluşan kalıcı bir buz tabakası ile çevrilidir. Bu buzullar batıya Bach ve Wilkins Buz Rafları ve Bellingshausen Denizi’ne ve doğuya George VI Buz Rafına akar. George VI Buz Rafı, hem Palmer Land’deki hem de Alexander Adası’ndaki buzullardan çıkan çıkış buzulları tarafından beslenir.

Alexander Adası’nın bir diğer dikkat çeken özelliği ise Hodgson Gölü’dür. Hodgson Gölü, onu kaplayan bir buz tabakasının altından ortaya çıkan eski bir buzul altı gölüdür. Hodgson Gölü 2 km (1,2 mil) uzunluğunda ve 1,5 km (0,93 mil) uzunluğundadır ve 3,6 ila 4,0 metre (11,8 ila 13,1 ft) kalınlığında çok yıllık bir göl buzunun altında mühürlenmiş bir 93.4 metre (306 ft) derin su sütununa sahiptir.

Hodgson Gölü’nün kuzey tarafı, doğuya George VI Sound’a akan Satürn Buzulu ile, Hodgson Gölü’nün güney tarafı ise Kale Tabyasının kuzey yüzü ile sınırlandırılmıştır. Son Buzul Maksimumu sırasında, Hodgson Gölü en az 470 metre (1.540 ft) kalınlığında buz tabakasıyla kaplandı.

Advertisement

Bu buz tabakası yaklaşık 13.500 yıl önce incelmeye başladı. 11.000 yıl önce geri çekildi ve çok yıllık buzlarla kaplı Hodgson Gölü’nden ayrıldı. Bu göl o zamandan beri çok yıllık buzlarla kaplı. Adadaki diğer özellikler arasında Damocles Noktası ve Tyrrell Dağı bulunur.


Leave A Reply