Alexandria (Virginia) Nerededir? Alexandria’da Gezilecek Yerler Tarihi Özellikleri

0
Advertisement

Alexandria Virginia nerededir, hangi ülkededir? Alexandria şehrinin özellikleri, gezilecek yerleri, yapısı ve tarihi hakkında bilgi.

Alexandria Virginia

Kaynak: commons.wikimedia.org

Alexandria (Virginia)

Alexandria; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Virginia Eyaleti’nde kenttir. Potomac Irmağı kıyısında, Washington DC’nin 9 km güneyindedir. Yönetim açısından özerk statüye sahiptir. Virginia Eyaleti’ne bağlı olmasına karşın, Washington DC’nin yörekenti konumundadır. Irmak limanı, endüstri (elektronik, kimya, yapay gübre, makine, mobilya, meşrubat), kültür (Alexandria Akademisi, 1785; İlahiyat Fakültesi, 1823; Alexandria Kitaplığı, 1794 vb), yerleşim (eski liman çevresi) merkezidir. George Washington Evi, Presbiteryen Kilisesi, İsa Kilisesi vb tarihsel yapılar vardır. Yayımını 1784’ten bu yana aralıksız sürdüren Alexandria Gazette, ABD’nin en eski günlük gazetelerinden biridir.

Alexandria’nın tarihi merkezi, Eski Şehir (Old Town) olarak bilinir. Butikler, restoranlar, antika dükkanları ve tiyatroların yoğunluğuyla Alexandria’da yaşayan herkes için de ziyaretçiler için de büyük ilgi odağıdır. Eski Şehir gibi, birçok Alexandria mahallesi kompaktır ve yürünebilir. Virginia’nın 7. büyük ve en yüksek gelirli bağımsız şehridir.

Alexandria Virginia

George Washington Masonik Ulusal Anıtı’nın gözlem güvertesinden görüldüğü gibi Mart 2003’te Old Town Alexandria. – Kaynak: commons.wikimedia.org

Görülecek Yerler

Şehirdeki görülecek yerler arasında George Washington Masonik Ulusal Anıtı (Mason Tapınağı olarak da bilinir) ve Gözlem Güvertesi, Christ Kilisesi, Gadsby’s Tavern, John Carlyle House, Little Theatre of Alexandria, Lee-Fendall House, Alexandria City Hall, Market Square, Jones Point Light, Columbia Bölgesi’nin güney temel taşı, Robert E. Lee’nin çocukluk evi, Torpedo Fabrikası Sanat Merkezi ve Virginia İlahiyat Okulu bulunur. Şehirdeki diğer tarihi ilgi çekici yerler arasında Alexandria Black History Resource Center, Fort Ward Parkı ve Müzesi ve Canal Office Center’daki Alexandria Canal yer alıyor. Alexandria’ya bağlı olan ancak şehir sınırları dışında olan ilginç yerler arasında River Farm, Collingwood Kütüphanesi ve Müzesi, Green Spring Gardens Parkı, Huntley Meadows Parkı, Tarihi Huntley, Pope-Leighey Evi (Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmıştır), Woodlawn Plantation, Washington’s Grist Mill ve Mount Vernon Estate sayılabilir.

Kısaca Tarihi

1730’da, İskoçyalı tütün dışsatımcıları tarafından kurulan antrepo, kentin çekirdeğini oluşturdu. Giderek gelişen yerleşim Belhaven, 1749’da Alexandria (17. yüzyılın ikinci yarısında bölge topraklarını iyeliğinde bulunduran John Alexander’in adında) adını aldı. 1791’de, District of Columbia’nın bir parçası oldu. 1847’de, Kongre’nin aldığı bir karar sonucu, özerk statüye kavuştu. İç Savaş (1861-1865) sırasında Birlik (Kuzey) güçlerinin eline geçti; askeri karargâh olarak kullanıldı. 1852’de kent konumu kazandı.

Advertisement

Leave A Reply