Alfonsina Strada Kimdir? Bisikletin Üzerinde Bir Kadın ve İsyankar Hayatı

0
Advertisement

Alfonsina Strada kimdir ve ne yapmıştır? Alfonsina Strada’nın hayatı, bisiklete olan sevdası ve katıldığı yarışlar, başarıları hakkında bilgi.

Alfonsina Strada

Alfonsina Strada (16 Mart 1891 – 13 Eylül 1959), bisikletin üç büyük sahne yarışından birine katılan tek kadın İtalyan bisikletçiydi. Modena yakınlarındaki Castelfranco Emilia’da doğan Alfonsina Morini, köylü bir ailenin kızıydı.

Alfonsina Strada

Giro d’Italia (İtalya Bisiklet Turu)

1924’te Alfonsina Strada, Giro d’Italia’daki sadece erkeklerin katıldığı bisiklet yarışına katılan tek kadındı. O günlerde kadınların dizlerinin görünmemesi için bisiklet kullanırken şort giymelerine izin verilmezdi. Alfonsina bisiklet kullanmasına hiç bir şeyin engel olmasına izin veremezdi ve bu nedenle Giro d’Italia’ya katılan tek kadın oldu.

Alfonsina Strada bisikleti ona bolca özgürlük veren harika bir makine olarak gördü. İnsanlar o günlerde bisiklete binen kadınları kabul etmediler. ‘Daha zayıf cinsiyet’ olarak gördükleri kadınları korunmak zorundaydılar ve kadınlar ev işleri için daha uygundu. Alfonsina hiçbirinin onu durdurmasına izin vermedi ve yerel yarışlara katılmaya başladı. Kısa süre ve birçok zaferden sonra göze çarptı ve insanlar ona takma ad verdi: ‘Il diavolo in gonnele’, etekli şeytan!

Alfonsin Strada, Giro d’Italia’da 72 numara ile yarışa katıldı. Alfonsin’in kadın olduğunun ortaya çıkması çok kargaşaya neden oldu ve herkes başaramayacağını düşündü. Ancak, Alfonsina çok kararlıydı ve erkeklere ayak uydurdu. Giro d’Italia 3613 kilometrelik on iki sürüşten oluşuyordu!

Advertisement
“Kimse bisikletimi durduramaz.” Alfonsin Strada

Sekizinci aşamada Alfonsina’nın gidonu kırıldı ve bu durumun onu durdurması gerekiyordu. Ancak yeni bir gidon olarak kullanılan bir süpürge sapı bulundu. Ancak, geç geldi ve bu nedenle diskalifiye edildi. Giro d’Italia sırasında Alfonsina o kadar çok taraftar kazanmıştı ki, yarışın geri kalanını bitirmesine izin verdiler. Yarışmayı katılımcıların üçte biri bitirmişti ve o da bu yarışı bitiren ilk kadın oldu.

Giro d’Italia’nın bu eşsiz baskısı sırasında Alfonsina yavaş yavaş gerçek kahraman olarak tanındı ve daha fazla hayran kazandı.

Strada’nın bir daha Giro’ya katılmasına izin verilmedi, ancak gazeteci Armando Cougnet, Giardini, Colombo, Cattaneo, Lattuarda, Costante Girardengo’nun yanı sıra diğer gazetecilerin ve rakiplerin saygısını kazandı.İtalya, İspanya, Fransa, Lüksemburg ve Saint Petersburg’da sergi yarışları yaptı. 1937’de Paris’te Fransız şampiyon Robin’i yendi.

Yarış kariyeri 26 yıl süren bir İtalyan rekoru içeriyordu. Bir bisiklet yarışına çıktıktan sonra motosikletini yukarı kaldırırken 69 yaşında öldü.


Leave A Reply