Alfred Richard Orage Kimdir?

0
Advertisement

Alfred Richard Orage kimdir ve ne yapmıştır? Alfred Richard Orage hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgi.

Alfred Richard Orage

Alfred Richard Orage; (d. 22 Ocak 1873, Dacre, Yorkshire – ö. 6 Kasım 1934, Londra, İngiltere), lonca sosyalizminin önde gelen temsilcileri arasında yer alan İngiliz yayımcıdır.

1893’te Leeds’te (Yorkshire) ilkokul öğretmeni olarak çalışmaya başladı. 1900’de Leeds Sanat Kulübü’nün kurulmasına katkıda bulundu. 1906’da Londra’ya yerleşti. Ertesi yıl lonca sosyalizmini savunan The New Age adlı yayın organının yayın yönetmenlerinden biri oldu.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Clifford Douglas’ın satın alma gücündeki kronik yetersizliğin, ancak hükümetin vereceği tüketici kredileriyle ortadan kaldırılabileceğini savunan “toplumsal kredi” kuramını destekledi. Aynı dönemde Georgiy İvanoviç Gürciyev’in öğrencisi oldu ve 1923-30 arasında Gürciyev’in Fontainebleau yakınlarındaki Prieuré d’Avon’da bulunan İnsanı Uyumlu Geliştirme Enstitüsü’nde konferanslar verdi. 1930’da İngiltere’ye dönerek, “toplumsal kredi” hareketinin yayın organı olan The New English Weekly’yi kurdu.

Orage’ın yapıtları arasında Nietzsche in Outline and Aphorism (1907; Nietzsche’nin Düşüncesinin Ana Hatları ve Özdeyişleri), Friedrich Nietzsche: The Dionysian Spirit of the Age (1911; Friedrich Nietzsche: Çağın Dionysosçu Ruhu), Readers and Writers (1922; Okurlar ve Yazarlar) ve Social Crédit and the Fear of Leisure (1935; Toplumsal Kredi ve Boş Zaman Korkusu) sayılabilir. Yazılarının bir bölümü de ölümünden sonra Political and Economie Writings (1935; Politik ve Ekonomik Yazılar; başlığıyla yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply