Alışkanlık İle İlgili Kompozisyonlar, Alışkanlık Konulu Yazı Örnekleri

0
Advertisement

Alışkanlıklar, alışkanlıklarımızın önemi ile ilgili yazılmış kompozisyon örneği. Alışkanlık hakkında kompozisyon yazısı.

Arka resim kaynak: pixabay.com

Alışkanlık

Amerikalı eğitimci Horace Mann (1796-1859) alışkanlıkları halata benzetmiştir. Her gün alışkanlık halatına ince iplerden birini dokuruz, sonunda da bir daha koparamayız demiştir. Kısacası alışkanlıklarımız vazgeçilmez olur, bizi bırakmaz.

Alışkanlıklara sahip olmak Horace Mann’in söylediği kadar tehlikeli boyutlara ulaşır mı bilinmez ama hayatımızda çok önemli bir yeri alışkanlıklarımız kaplamakta. Örneğin Sabah kalktığımızda yüzümüzü yıkarız. Bu her sabah yaptığımız bir müddet sonra da düşünmeden yapmaya devam ettiğimiz bir davranış biçimi. Aslında çok da güzel bir davranış. İyi bir alışkanlık.

Sabah uyandığımızdaki temizlik alışkanlığımızdan tutun da beslenme alışkanlığımıza, uyku düzenimize kadar yaşam tarzımızın tümü bir alışkanlıklar zinciri. Hayatımızın hatta sağlığımızın nasıl olacağını bile sahip olduğumuz alışkanlıklar belirliyor. Sigara, içki gibi kötü alışkanlıkları hayatına sokan bir kimsenin sağlığı bu alışkanlıkların sonucuna göre şekillenir. Oysa ki dengeli beslenme ve spor da edinmesi elimizde olan alışkanlıklardandır. Bir müddet sonra yapmaktan zevk aldığımız, değiştirmesi zor hale dönüşen olumlu alışkanlıklarla kendimize kolay yoldan iyilik yapabiliriz.

Alışkanlığın olumlu yanını yakalayarak, hayatımızda koparamayacağımız halatı oluşturan iplikleri bilinçli seçmek elimizde. Sonrasını ise gün be gün kendiliğinden gelişecektir. Sigara, içki, tembellik, düzensizlik gibi zararımıza olan iplikleri bu halata dokumamak sonrasında bunlardan kurtulmaya çalışmaktan çok daha kolay. Alışkanlıklarımızı kendimiz belirleyerek hayatımızı yönetebiliriz.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement

Yazı 2 – Alışkanlıklar

Hepsinin alışkanlıkları vardır – tekrar tekrar yapılan her şey bir alışkanlık haline gelir – alışkanlıklar iyi veya kötü olabilir – iyi alışkanlıklar geliştirmek ve kötü olanlardan kaçınmak için gereklidir – iyi alışkanlıklar hayatta başarılı olmamıza yardımcı olur.

Hepimizin alışkanlıkları var. Tekrar tekrar yapılan her şey alışkanlık haline gelir. Bir kez alıştığımızda, bir şeyi düşünmeden yaparız. Alışkanlıklar iyi veya kötü olabilir. Erken kalkmak, çok çalışmak, dakik olmak iyi alışkanlıklardır. Kumar oynamak, küfretmek, yalan söylemek, kötü dil kullanmak, içki içmek, hırsızlık yapmak ve kavga etmek kötü alışkanlıklardır.

İyi alışkanlıklar geliştirmek ve kötü olanlardan kaçınmak gerekir. Alışkanlıklar önce örümcek ağı, sonra kablodur diye bir söz vardır. Bu, alışkanlıkların başlangıçta zayıf olabileceğini, ancak bir kez güçlendikten sonra kırılmasının zor olduğunu gösterir. Bu nedenle sadece iyi alışkanlıklar edinmeye çalışmalıyız.

İyi alışkanlıkları olan bir adama herkes saygı duyar. İyi alışkanlıklar, kişinin hayatta başarılı olmasına yardımcı olur. Kötü alışkanlıkları olan bir kişi hor görülür ve alay edilir.

Çocukluk, çocuklara iyi alışkanlıklar aşılamak için doğru zamandır. Bir çocuk kötü alışkanlıklarla büyürse, büyüdüğünde kimse onu bu alışkanlıklardan vazgeçiremez. Bu nedenle ebeveynler, çocukların sadece iyi alışkanlıklara sahip olduklarını görmeye dikkat etmelidir.

Advertisement


Leave A Reply