Alvar (Alwar) Nerededir? Hindistan’ın Tarihi ve Turistik Şehri

0
Advertisement

Hindistan’da bulunan Alvar hakkında bilgi. Alvar ( Alwar) kentinin coğrafi yapısı ve kentin tarihi alanları hakkında genel bilgiler.

Alvar

Alvar ya da Alwar, Alwur, Hindistan’ın kuzeyinde, Raçastan Eyaleti’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi.

Özellikle pamuk, tahıl ve mermer ticareti gelişmiştir. Dokuma tezgâhları, demir dökümhaneleri, kimyasal madde ve porselen fabrikaları vardır.

Delhi’nin 150 km güneyinde ve Jaipur’un 150 km kuzeyinde yer alan Alwar, Hindistan Ulusal Başkent Bölgesi’nde bir şehir ve Rajasthan eyaletindeki Alwar Bölgesi’nin idari merkezidir. Alwar, Bhangarh Fort, Sariska Tiger Reserve ve Siliserh gölü gibi çeşitli kaleler, göller, miras havelisleri ve doğa rezervleri ile bir turizm merkezidir.

Turistik yerler

Alwar, Delhi’den Rajasthan’a seyahat eden ilk büyük şehirdir. Şehrin mirası, turistler için bir çekiliş olmanın yanı sıra, Shakespeare Wallah, Maharaja (1998), Sariska sarayında Karan Arjun ve Dadikar kalesi ve Bhangarh, Salajan Chale Sasural, Sariska sarayında, Talaash: The Bollywood film çekimleri için bir cazibe merkezi olmuştur: Av Başlıyor … ve Bhangarh Gezisi. Mega Alwar ticaret fuarı her yıl Dusshera sahasında düzenlenmektedir. Alwar, el yapımı Papier-mâché ile de bilinir.

Advertisement
Peri Kraliçesi

Hindistan’ın ulusal hazinesi (kültürel eser) ve dünyanın en eski çalışan lokomotif motoru olan Peri Kraliçesi (CE 1855 civarı) Delhi ve Alwar arasında bir turist lüks treni olarak faaliyet göstermektedir.

Bala Qila

Alwar Fort olarak da bilinen Bala Qila , şehrin yaklaşık 300 metre yukarısında, 15. yüzyıldan kalma Khanzada Rajput hükümdarı Hasan Khan Mewati tarafından kurulan ve 10. yüzyıldan kalma bir yapının temelleri üzerine inşa edilmiş bir kaledir.  Aravalli Sıradağında yer alan kale, kuleleri, büyük bir kapısı, bir tapınağı ve bir yerleşim alanı ile 5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 1,5 kilometre genişliğindedir.

Bala Qila

Bala Qila

Şehir Sarayı

Raja Bakhtawar Singh tarafından MS 1793 yılında inşa edilen Vinay Vilas Mahal olarak da bilinen Şehir Sarayı, Rajputana ve İslami mimari tarzları harmanlıyor ve avlusunda lotus şeklindeki üslerde mermer pavyonlara sahip. Sarayda İmparator Babur’un hayatını, Ragamala resimlerini ve minyatürlerini ve bir zamanlar Muhammed Ghori, İmparator Akbar ve Aurangzeb’e ait tarihi kılıçlar; ve altın bir Durbar salonu. Bir zamanlar Maharaja’ya (aydın Büyük Hükümdar) ait olan bu saray şimdi Bölge Mahkemesini de barındıran bir Bölge İdare ofisine dönüştürülmüştür.

Moosi Maharani ki Chhatri

Bu kenotaph, Kral Bakhtawar Singh ve kraliçesi Moosi’nin anısına Vinay Singh tarafından 1815’te inşa edildi.

Sariska Kaplan Koruma Alanı

Sariska Kaplan Koruma Alanı, bir Milli Park ve Kaplan Koruma Alanı, Aravali tepelerinde Alwar’a sadece birkaç kilometre uzaklıktadır. 1955’te bir Yaban Hayatı rezervi ve 1982’de bir Milli Park ilan edilen, kaplanları başarıyla yerleştiren dünyadaki ilk rezerv. 1978’de Hindistan’daki Project Tiger’ın bir parçası olan kutsal alan, nadir bulunan kuşlar ve bitkiler de dahil olmak üzere diğer türleri de koruyor.

Bhangarh Kalesi

Dünyanın dördüncü perili sarayı ve Asya’nın en perili sarayı olarak bilinen Bhangarh Kalesi, Bhagwant das tarafından küçük oğlu Madho Singh I için inşa edilen 17. yüzyıldan kalma bir kaledir. Hindistan ve efsaneler ve paranormal aktivitelerle ilişkisi ile bilinir, dünya çapında ziyaretçiler için bir turistik cazibe merkezidir.

Advertisement
Ashoka’nın Budist Stupası

Viratnagar yakınlarında bir Budist stupa ve Mauryan imparatoru Ashoka’dan bir yazıt var. Efsanelere göre, Pandavas burada cehaletlerinde biraz zaman geçirdi. Pandupole-Bharthari Loktirtha’da çok sayıda dini adanmış var. Alwar, 1754 yılında inşa edilen ve Rajendra Kumar jain’e ait olan ‘Deewan ji ki lal haweli’ gibi bir dizi tarihi eser içeriyor.

Hill Fort Kesroli

14. yüzyıldan kalma bir kale olan Hill Fort Kesroli, artık bir miras oteli olarak dönüştürülmüştür.

Bharthari Tapınağı

Bharthari tapınağı aziz olan ve şimdi Baba Bharthari olarak bilinen Ujjain kralına adanmıştır. Bazen 7. yüzyıl şairi Bhartṛhari ile özdeşleşir. Saygı duyulur ve dua edilir, tapınak yerel nüfus tarafından ziyaret edilir ve her yıl ‘Bharthari Baba ka Mela’ olarak bilinen bir fuar düzenlenir. Ghata bhanwar tehsil kathumar’da bir hanuman baba tapınağı var.

Ulaşım.

2019 itibariyle, Alwar’da en yaygın kullanılan orta mesafeli ulaşım biçimleri, demiryolları ve otobüsler gibi devlete ait hizmetlerin yanı sıra özel olarak işletilen lok pariwahan otobüsleri, taksiler ve otomatik çekçeklerdir. Otobüs hizmetleri, Alwar demiryolu kavşağına 5 km uzaklıktaki Alwar eski Otobüs İstasyonu’ndan hizmet vermektedir. Buna ek olarak Delhi’den Alwar’a Behror yolu üzerinden bir metro raylı sisteme başlanması planlanmaktadır. Alwar’a en yakın havaalanları Delhi’deki Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı (143 km uzaklıkta), Jaipur Uluslararası Havaalanı (150 km uzaklıkta) ve şu anda Bhiwadi havaalanında (90 km uzaklıkta) geliştirilmekte olan havaalanıdır. Delhi-Jaipur hattındaki Alwar Junction tren istasyonu Delhi, Jaipur ve Mumbai ile bağlantılıdır. Alwar, Rajasthan’ın büyük şehirlerinden ve yakın eyaletlerden yollar ile birbirine bağlanır.


Leave A Reply