Amazon Yağmur Ormanlarının En Tehlikeli 8 Canlısı, Bu Hayvanlara Dikkat

0
Advertisement

Amazon Yağmur Ormanları son derece çekici olsa da pek çok tehlikeli canlı türüne ev sahipliği yapıyor. İşte bu tehlikeli canlıların listesi.

2,12 milyon mil karelik bir alanı kaplayan Amazon yağmur ormanı, dünyadaki en büyük tropikal yağmur ormanıdır. 430 memeli türü, 378 sürüngen türü, 400 amfibi türü, 3000 balık türü ve 2,5 milyon farklı böcek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu türler o kadar güvenli değil. Bazıları insanlar için bile tehlikelidir. İşte en tehlikeli 8 Amazon yağmur ormanı hayvanlarının listesi.

8. Mermi Karıncası

Mermi Karıncası

Mermi karıncanın ısırığı, belki de insanlar tarafından bilinen en acı verici böcek sokmasıdır. Mermi karıncanın zehir dolu sokması insana mermi ile vurulmuş gibi hissettirir. Bu yüzden bu ölümcül karınca böyle adlandırılır.
Tehlikeli mermi karıncaları Nikaragua, Bolivya ve Paraguay’ın yağmur ormanlarında bulunur. Esas olarak ağaçların tabanında yaşarlar. Maksimum 1,2 inç uzunluğa sahip olan mermi karıncaları, dünyanın en büyük karıncaları arasındadır.

Mermi karınca sokması, bir bal arısı sokmasından neredeyse 30 kat daha acı vericidir. Bu kadar acı verici bir iğneyi sadece savunma için kullanırlar. Tehdit edildiğinde, büyük bir hayvan ya da insan olsun, mermi karıncalar tekrar tekrar sokar. Zehirlerinde “poneratoksin” adı verilen felç edici bir nörotoksin bulunur. Yoğun ağrı, yanma ve şişmeye neden olur. Tipik olarak, mermi karınca sokması ağrısı 24 saat sürer.

7. Brezilyalı Gezgin Örümcek

Brezilyalı Gezgin Örümcek

Advertisement

Brezilyalı gezgin örümceğin Yunanca adı “Phoneutria”, İngilizce’de “katiller” anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, Brezilyalı gezgin örümcek dünyadaki en ölümcül örümcektir. Ağlar inşa etmek yerine orman tabanında dolaşıyorlar. Bu yüzden gezgin denilir. Bu son derece agresif ve ölümcül örümcekler Brezilya, Peru, Ekvador ve Venezuela dahil olmak üzere birçok Güney Amerika ülkesinin Amazon yağmur ormanlarında bulunur.

Brezilyalı gezgin örümcekler gece yaratıklarıdır, sadece geceleri yiyecek için avlanırlar. Gündüzleri, evlerin bazı kısımlarında, kayaların altında veya düşen kütüklerde saklanırlar. Bu davranışın bir sonucu olarak, insanlarla karşılaşma şansı daha yüksektir. Rahatsız edildiklerinde, Brezilyalı gezgin örümcekler tekrar tekrar ısırırlar. Ayrıca vücutlarını arka ayakları üzerinde kaldırarak savunma amaçlı bir gösteri sergilemekle ünlüdürler.

Brezilyalı gezgin örümceklerin zehiri, zehirli nörotoksin içerir. Şişlik, aşırı ağrı, nefes problemleri ve bulanık görmeye neden olur. Acil tıbbi müdahale olmadan, ısırık, özellikle küçük çocuklar için ölümle sonuçlanabilir. Neyse ki, Brezilyalı gezgin örümceklerin ısırması için panzehir mevcuttur.

6. Güney Amerika çıngıraklı yılanı

Güney Amerika çıngıraklı yılan

Bu engerek türü en ölümcül Amazon yağmur ormanı yılanları arasındadır. Brezilya’nın Amazon, Venezuela, Guyana ve Kolombiya’nın savan ve yarı kurak bölgelerinde bulunurlar. 1.5 m uzunluğa kadar büyürler ve ayırt edici çizgileriyle bilinirler.

Amazon yağmur ormanlarında Güney Amerika çıngıraklı yılanlarının dokuz alt türü vardır. Farklı renklendirme, alt türler arasında göze çarpan tek farktır. Farklı çizgilerle, Güney Amerika çıngıraklı yılanları çevrelerinde iyi kamufle olabilir. Bu yüzden bu ölümcül yılanı tespit etmek çok zor olabilir. Ama sadece kışkırtıldıklarında saldırırlar.

Advertisement

Tehdit edildiğinde, Güney Amerika çıngıraklı yılanı bir uyarı işareti olarak sarılır ve tıslar. Sadece uzun süre tehdit edildiğinde veya rahatsız edildiğinde ısırırlar. Güney Amerika çıngıraklı yılanlarının zehiri güçlü nörotoksin içerir. Böylece, ısırık körlüğe, işitsel sorunlara, felce ve hatta ölüme neden olabilir.

5. Kırmızı karınlı Piranalar

Kırmızı karınlı Piranalar

Piranalar muhtemelen Amazon yağmur ormanlarının en korkulan yırtıcılarıdır. Medyadaki ünlerinin yanı sıra, kırmızı karınlı pirananın güçlü çeneleri ve keskin dişleri bizi buna inanmaya zorluyor. Ancak yaygın inanışın aksine, piranalar öncelikle balıklar, böcekler, yumuşakçalar, kabuklular, algler ve tohumlarla beslenir.

Kırmızı karınlı piranhalarda grup saldırısı nadirdir. Açlık döneminde veya provoke edildiğinde, bir grupla saldırırlar. Bir grup aç pirana, kendi menzilinde buldukları hemen hemen her şeye saldıracaktır. Şaşırtıcı bir şekilde, bir grup pirana, büyük bir hayvanın etini bile dakikalar içinde tüketebilir. Keskin, üçgen dişler ve güçlü çeneler bu tür saldırılarda onlara yardımcı olur.

Kırmızı karınlı piranlar insanlara karşı her zaman saldırgan değildir. İnsanlara Piranha saldırıları nadirdir. Bununla birlikte, gıdaların az olduğu kuru mevsimde insanlara bile saldırabilirler.

4. Elektrikli Yılan balığı

elektrikli yılan balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Elektrikli yılan balığı aslında yılan balığı değildir, ancak kılıç balığı ailesine aittir. Bu son derece tehlikeli türler Amazon’un tatlı sularında bulunur. Elektrikli yılanbalıkları, büyük elektrik yükü üretme kapasitelerinden dolayı böyle adlandırılırlar.

Elektrikli yılan balığı 6 ft ila 8 ft uzunluğunda ve yaklaşık 20 kg ağırlığındadır. Vücutları 6000 elektrolit içeren özel elektrik organları içerir. Bu elektrolitler birlikte maksimum 600 volt elektrik yükü üretebilir. Elektrikli yılan balığı, elektrik deşarj kabiliyetini avcılara karşı savunmak ve balıklar, küçük memeliler, amfibiler ve kuşlar gibi avları sersemletmek için kullanır.

Elektrikli yılan balığı tarafından insanlara yapılan ölümcül saldırılar çok nadirdir. Ancak elektrikli yılan balıklarından kaynaklanan şoklar, sarsıntıların çarpıcı olmasına neden olur ve çoklu şoklar kalp yetmezliğine bile yol açabilir.

3. Jaguar

jaguar

Jaguarlar, nesli tükenmekte olan ve en ölümcül Amazon yağmur ormanı hayvanları arasındadır. Yağmur ormanları, yaprak döken ormanlar, otlaklar ve ormanlık alanlar da dahil olmak üzere bir dizi habitatta bulurlar. 43-75 inç uzunluğunda ve 135 kg ağırlığa kadar olan jaguarlar, Felidae adı verilen kedi ailesinin en büyük üyesidir.
Hem jaguarlar hem de leoparlar aynı desenlerine sahip olsalar da, jaguarlar leoparlardan daha ağırdır.

Jaguarlar, kaplanlar ve aslanlar da dahil olmak üzere diğer büyük kedilere göre en güçlü ısırığa sahiptir. Isırıkları, hayvanların kabuğunu veya kafatasını delecek kadar güçlüdür. Bu onları Amazon yağmur ormanlarının en ölümcül hayvanlarından biri yapar.

Advertisement

Jaguar yalnız bir hayvandır, sadece çiftleşme mevsiminde bir araya gelir. Genellikle şafak ve alacakaranlıkta avlanırlar. Jaguarlar avlarına ani bir saldırı yaparlar. Güçlü çeneler ve keskin dişlerle, avın kafatasını kısa sürede ezerler.

2. Yeşil Anakonda

Yeşil Anakonda

6 m ve 9 m uzunluğunda ve 250 kg ağırlığa kadar büyüyen yeşil anakondalar, dünyanın en büyük, zehirli olmayan yılanıdır. Amazon bataklıklarında, bataklıklarda, derelerde ve nehirlerde bulunur. Yeşil anakondalar çoğu zaman tamamen batık nehir veya bataklıklardadır. Burun delikleri ve gözleri başlarının üstünde yer alır ve böylece nefes alabilirler.

Bu büyük, zehirsiz yılan avını sıkarak öldürür, avını nefes almayı durdurana kadar sıkar. Sonra anakondalar ölü hayvanı bütün olarak yutarlar. Diyetleri çoğunlukla geyik, timsahlar, kaplumbağalar ve balıkları içerir. Neyse ki, yeşil anakondaların doğası gereği insan yemezler. Anakondalar tarafından insana yönelik çok az saldırı var. Ancak büyük boyut ve güç onları insanlar için tehlikeli hale getirir.

1 – Zehirli Ok Kurbağası

zehirli ok kurbağası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Zehirli ok kurbağaları muhtemelen Amazon yağmur ormanlarının en ölümcül yaratıklarıdır. Amazon’da bataklıklar, göller, bataklıklar, akarsular ve nehirlerde buldular. Habitatlara bağlı olarak, altın, bakır, kırmızı mavi veya yeşil gibi farklı renklerde bulunabilirler. Altın zehirli ok kurbağası ailenin en zehirli türüdür. 10 yetişkin insanı öldürmek için yeterli zehir içerdikleri tahmin edilmektedir.

Zehirli ok kurbağalarının parlak ten rengi aslında potansiyel yırtıcıları için bir uyarıdır. Herhangi bir yırtıcı zehirli ok kurbağası yemeye çalışırsa, derilerinde bulunan son derece tehlikeli zehir şişlik, kas felci, bulantı ve hatta ölüme neden olur.

Esaret altındaki bu kurbağa türlerinin zehirli olmadığı bulunmuştur. Vahşi doğada zehirli ok kurbağaları, diyetlerinden karıncalar, kırkayaklar ve termitler gibi son derece tehlikeli zehirleri kazanırlar. Bu böceklerde bulunan zehir, yedikleri bitkiden elde edilir.

Amazon yağmur ormanlarında bulunan özel bir yılan türü olan Leimadophis Epinephelus, zehirli ok kurbağalarının tek doğal yırtıcısıdır. Tehlikeli toksinden etkilenmeden zehirli ok kurbağalarını yiyebilirler.


Leave A Reply