Amédée Ozenfant Kimdir? Pürizm Akımının Kurucusunun Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Amédée Ozenfant kimdir ve ne yapmıştır? Pürizm akımının kurucularından biri olan ressamın hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Amédée Ozenfant

Amédée Ozenfant

Amédée Ozenfant (d. 15 Nisan 1886, Saint-Ouentin, Aisne – ö. 4 Mayıs 1966, Cannes, Fransa), pürizm akımının iki kurucusundan biri olan ressam ve sanat kuramcısıdır.

Resim ve mimarlık eğitimini Paris’te La Palette Akademisi’nde yaptı. Burada noktacılık tekniğinden etkilendi. Daha sonra kübizme duyduğu hayranlık sonucu Max Jacob ve Guillaume Apollinaire ile birlikte akımın ilkelerini savunan L’Élan adlı dergiyi yayımladı. Ama daha sonra (1917) kübizmin başlangıçta ortaya konan ilkelerden iyice uzaklaştığını ve bezemeci bir nitelik aldığını öne sürerek akımdan ayrıldı. Aynı yıl Le Corbusier ile tanıştı; birlikte Purizmin temel ilkelerini belirlediler. 1918’de “Après le cubisme” (Kübizmden Sonra) adlı Purizm ile ilgili ilk bildirgeyi yayımladılar.

Amédée Ozenfant

1919’da çıkarmaya başladıkları L’Esprit Nouveau adlı avant-garde dergide çağdaş sanatın kaynak ve gelişimini incelediler. Ozenfant aynı konuyu iki ciltlik L’Art (1928; Sanat) adlı kitabında da ele aldı. 1931-38 arasında pürist üsluptaki figürlü çalışması “Yaşam”ı (Ulusal Modern Sanat Müzesi, Paris) gerçekleştirdi. 1935’te Londra’ya taşındı ve Ozenfant Güzel Sanatlar Okulu’nu kurdu. Üç yıl sonra okulu New York kentine taşıdı. 1955’te de Fransa’ya döndü.

Advertisement

Bir kuramcı olarak Ozenfant düzen, ussallık ve kesinlik ilkelerini geliştirmiş, çağdaş teknolojiye dayalı yeni bir estetik üzerinde durmuştur. Resimleri netliği, ağırbaşlılığı ve tutumluluğu vurgular. Ölüdoğalarında nesneler katı bir yapısal çerçeve içine yerleştirilen düz renk düzlemlerine dönüştürülmüştür.


Leave A Reply