Amedeo Modigliani Kimdir? İtalyan Ressamın Hayatı ve Sanatı Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Amedeo Modigliani kimdir? Ünlü İtalyan ressam Amedeo Modigliani’nin kısa yaşam öyküsü ve sanat yaşamı hakkında bilgi.

Amedeo Modigliani

Kaynak: wikipedia.org

Ünlü bir İtalyan ressamdır. İtalya’da Livorno’da 12 Temmuz 1884’de doğdu. 24 Ocak 1920’de Fransa Paris’te hayata gözlerini yummuştur. Annesi bir bankacıdan dul kalmıştı. Çocuğunun yeteneğini anlayınca onu dilediği gibi resim yapmaya bıraktı. Sonra Floransa, Venedik akademilerinde okuttu. Amedeo Modigliani 1907’de Paris’e gitti. Zborowski adında bir tablo tüccarı ona boğaz tokluğuna resim yaptırıyordu.

Amedeo Modigliani Fransa’da yaşadığı dönemde Pablo Picasso ile komşuluk yapmış ve ünlü Constantin Brancusi ile dostluk kurmuş ve bir dönem resmi bırakıp heykeltraşlık yapmaya başlamış ve bu tarzda da başarı sağlamasına rağmen bir süre sonra tekrar resme kesin dönüş yapmıştır.

Amedeo Modigliani sanat çevresinde tanınmış olmakla birlikte eserlerinden kazanç sağlayamıyordu. Çok yoksul bir hayat sürüyor tavan arasında bir odada yaşıyordu. Esasen ciğerlerinden hastaydı. Bu arada Jeanne Hébuterne adında genç bir ressam kızla evlendi. Bir de çocuğu oldu. Hastalığı gittikçe artıyordu. Bir gün ateşler içinde hastaneye kaldırıldı. Cara, Cara Italia! (Sevgili, Sevgili İtalya) diyerek öldü. Cenazesinde dört beş kişi ancak bulundu. 18 yaşındaki karısı cenaze dönüşü kendini beşinci kattan atarak canına kıydı.

Amedeo Modigliani’nin resimleri çoğunlukla tek figürlüdür. Çok ustalıklı bir çizgi ahengi vardır. Gerçeğe pek bağlı kalmamıştır. Örneğin tablolarındaki bütün kişiler uzun yüzlü, çok uzun boyludur. Amedeo Modigliani ve eşi ölünce ortada kalan 15 aylık kızlarını ise ressamın kız kardeşi evlat edinip yetiştirmiştir.

Kaynak – 2

Amedeo Modigliani, İtalyan ressamı ve heykelcisidir (Livorno 1884 – Paris 1920). 1906’dan başlayarak çoğunlukla Paris’te yaşadı. Toulouse-Lautrec, Cezanne ve Picasso’nın etkisinde kaldı. 1909’da heykelci Brancusi ile tanıştı, onun etkisiyle Zenci ve Hint sanatına yaklaşarak aşırı biçimleştirilmiş başlar ve karyatitler türünde heykeller yapmaya başladı.

Advertisement

1910’dan sonra kendine özgü portre üslubunu buldu. Özellikle kadın portreleri ve çıplaklardan oluşan resimlerinde aşırı uzun biçimlerle anlatımı güçlendirdi. Lirik-hüzünlü bir çekiciliği olan figürlerinde, az sayıdaki renk tonları, yüzeyi kesmeden ve kenar çizgilerini parçalamadan kullandı. 1917’den sonraki yaşamı büyük acılar içinde geçti. Verem hastalığı, içki ve uyuşturucu tutkunluğu, 20. yüzyılın en büyük İtalyan sanatçısının sonunu hazırladı.

Başlıca eserleri: Viyolonselci (1909), Oturan Çıplak (yak. 1912; Londra, Corurtauld Enstitüsü), Soutine’in Portresi 1917 (Washington Ulusal Sanat Galerisi). Yatan Çıplak (1918-1919; New York, Modern Sanat Müzesi), Jeanne Hebuterne’in Portresi 1918; Bern, özel kolleksiyon), Mavili Kız Çocuğu (1919; Trayes, özel koleksiyon).

Amedeo Modigliani Önemli Eserleri Aşağıda Yer Almaktadır.

Amedeo Modigliani - The little peasant, 1918, Tate Modern, London

Amedeo Modigliani – The little peasant, 1918, Tate Modern, London

Amadeo Modigliani - Madame Kisling, 1917

Amadeo Modigliani – Madame Kisling, 1917

Amadeo Modigliani - Portrait of Moise Kisling, 1915

Amadeo Modigliani – Portrait of Moise Kisling, 1915

Amadeo Modigliani - Portrait of Beatrice Hastings, 1916

Amadeo Modigliani – Portrait of Beatrice Hastings, 1916

Amadeo Modigliani - Jacques and Berthe Lipchitz, 1916

Amadeo Modigliani – Jacques and Berthe Lipchitz, 1916

Amadeo Modigliani - Bride and Groom, 1915

Amadeo Modigliani – Bride and Groom, 1915

Amadeo Modigliani - Juan Gris'in Portresi, 1915

Amadeo Modigliani – Juan Gris’in Portresi, 1915

Amadeo Modigliani - Chaim Soutine Portresi, 1916

Amadeo Modigliani – Chaim Soutine Portresi, 1916

Amadeo Modigliani - Pablo Picasso'nun Portresi

Amadeo Modigliani – Pablo Picasso’nun Portresi

Amedeo Modigliani - Portrait of Maude Abrantes

Amedeo Modigliani – Portrait of Maude Abrantes


Leave A Reply