Amerika Tarihinde Kara Bir Leke Boston Katliamı, Sebepleri ve Gerçekler

0
Advertisement

Boston Katliamı nedir? Neden olmuştur? Amerika tarihinde kara bir leke olarak kabul edilen Boston katliamı hakkında maddeler halinde gerçekler.

Amerika Tarihinde Kara Bir Leke Boston Katliamı: Sebepleri ve Gerçekler

Boston Katliamı, 5 Mart 1770’te İngiliz askerlerinin Boston Gümrük Binası’nın önünde beş protestocuyu öldürmesiyle meydana geldi. Göstericiler, vergi önlemlerini uygulamak için Boston’a gönderilen şehirlerinin İngiliz işgalini protesto ediyorlardı. İngiliz askerleri kalabalığa ateş açtı ve anında üç kişiyi öldürdü. İki kişi daha sonra yaralarından öldü, diğerleri ölümcül olmayan yaralardı. İki mahkeme yapıldı. Birincisi, beraat ettiği Kaptan Preston’ın davasıydı. Altı asker de beraat etti, ancak iki adam adam öldürmekten suçlu bulundu. Boston, katliamdan sonra üç yıl boyunca nispeten barışçıl kaldı.

İlginç Boston Katliamı Gerçekleri:

 1. Boston Katliamı 5 Mart 1770 gecesi Boston’daki King Caddesi’nde meydana geldi.
 2. O zamanlar, Britanya’nın askeri yardımının maliyetini karşılamaya yardımcı olmak için vergiler koyan 1767 tarihli Townshend Yasası’nın bir sonucu olarak, güçlü bir askeri varlık vardı.
 3. Boston Katliamı sırasında yaklaşık 20.000 Boston sakini ve 4.000 İngiliz askeri birliği vardı.
 4. Katliamdan bir gün önce Gray’s Ropewalk’ta Bostonlılar ile İngiliz askerleri arasında bir çatışma çıktı. Olayda, Er Matthew Kilroy, Boston Katliamı’nda ölen adamlardan biri olan Samuel Gray ile tartıştı. Kilroy sonra Gray’in cinayeti için kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunur.
 5. Boston Katliamı’nda ateş açılmadan hemen önce, bir İngiliz askeri, bir İngiliz subayına hakaret ettiği için bir çocuğa tüfeğinin kabzasıyla vurdu. Kaptan Thomas Preston ve sekiz İngiliz askeri yardımına geldi. Er Montgomery sopayla dövüldü ve kalabalığın üzerine ateş edildi. Er Montgomery’nin ilk kurşunu Crispus Attucks’ı öldürdü.
 6. Er Kilroy, Samuel Gray’i ateş ederek öldürdü.
 7. Patrick Carr, Samuel Maverick ve James Caldwell de İngiliz askerleri tarafından öldürüldü. Kalabalıktan altı kişi daha yaralandı, ancak ölmedi.
 8. Cinayetlerden sorumlu askerler tutuklandı, ancak hepsi suçsuz olduğunu iddia etti.
 9. Kurbanlar için cenaze alayı 12.000 kişi uzunluğundaydı. Alay, Özgürlük Ağacı’na sembolik bir yürüyüş yaptı.
 10. Vali William Hutchison soruşturma başlattı. Samuel Adams liderliğindeki başka bir komite kendi soruşturmasına başladı.
 11. İngiliz birlikleri şehri terk etmek zorunda kaldı. Boston Limanı’ndaki eski bir kalede kaldılar.
 12. John Adam’ın kuzeni John Adams, Josiah Quincy Jr. ile birlikte askerin savunması olarak atandı. John Adams daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci Başkanı olacaktı.
 13. Savcılık, Samuel Quincy ve Robert Treat Paine’i incelemiş ve suçlamıştır.
 14. Adam öldürmekten suçlu bulunan iki asker Montgomery ve Kilroy’un başparmaklarına ‘M’ harfi yapıştırıldı. Ölüm cezasını almaları gerekirdi, ancak ‘din adamları parası‘ talep ettiler ve bunun yerine adam öldürmekten suçlu bulunup serbest bırakıldılar.
 15. Tutuklanan Boston katliamına karışan dört sivil suçsuz bulundu.
 16. Boston Katliamı aynı zamanda “King Street Olayı“, “Kanlı King Street Katliamı” ve “State Street Katliamı” olarak da bilinir.
 17. Boston Katliamı’nın beş kurbanı, Boston’daki Granary Burying Ground’a gömüldü.
 18. Propaganda, Boston Katliamı’nı her iki tarafın da kendilerini kötü gösterme girişimlerini takip etti.


Leave A Reply