Amerika’lı Roman ve Öykü Yazarı Katherine Anne Porter Hayatı

0
Advertisement

Katherine Anne Porter kimdir? Amerikalı ünlü oyun yazarı ve romancı olan ve Pulitzer ödüllü Katherie Anne Porter hayatı ve eserleri.

Katherine Anne Porter

Katherine Anne Porter

Katherine Anne Porter, (d. 15 Mayıs 1890, Indian Creek, Texas – ö. 18 Eylül 1980, Silver Spring, Maryland, ABD), ABD’li roman ve öykü yazarı. Zengin olay örgüsü ve romana özgü karmaşık karakter portreleri içeren uzun öyküleriyle tanınmıştır.

Bir manastırda ve özel okullarda öğrenim gördü. Chicago’da ve Denver’da (Colorado) gazetecilik yaptıktan sonra 1920’de Meksika’ya gitti. Yayımlanan ilk öyküsü “Maria Concepcion” (1922), Flowering Ju-das (1930; Çiçek Açan Erguvan) adlı ilk öykü kitabında yer aldı. İkinci kitabı Pale Horse, Pale Rider’da (1939; Soluk At, Soluk Binici) yer alan ve yapıta adını veren öyküde bir grip salgınında ölen genç bir kişinin yarım kalan acıklı aşkı anlatılır. Bu öykünün yanı sıra kitaptaki “Noon Wine” (Öğle Şarabı) ve “Old Mortality” (Eski Ölümlülük) adlı öykülerde, yarı otobiyografik bir karakter olan Miranda adlı, yaşam dolu, bağımsız kadın tipi ilk kez betimlenir. The Leaning Tower’da (1944; Eğri Kule) kitaba adını veren öykünün kahramanı Nazizmin tırmanışı sırasında Berlin’de yaşa-
yan Texas’lı genç bir sanatçıdır. 1931’de Berlin’e giden Porter, buradaki deneyimlerinden esinlenerek yazdığı tek romanı olan Ship of Fools’da (1962; Budalalar Gemisi, 1966) gene Nazizmin tırmanışını işler. Uzun bir deniz yolculuğu sırasında, çoğunluğunu Almanların oluşturduğu değişik uluslardan bir grup yolcu arasındaki karmaşık ilişkileri konu alan roman geniş bir okur kitlesince beğenilmekle birlikte, eleştirmenlerce öyküleri kadar başarılı bulunmadı.

Porter Collected Short Stories’le (1965; Toplu Öyküler) Ulusal Kitap Ödülü’nü ve Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Denemeleri, makaleleri ve kitap eleştirileri The Days Before (1952; Eski Günler) adlı yapıtta toplandı. Sacco-Vanzetti Davası’nı konu alan son yapıtı The Never Ending Wrong (1977; Hiç Bitmeyen Yanılgı) felç geçirdiği sırada yayımlandı.

Ödüller ve Onurlandırmaları
  • 1966 – Toplu Hikayeleri İçin Pulitzer Kurgu Ödülü (1965)
  • 1966 – TopluHikayeleri – Ulusal Kitap Ödülü (1965)
  • 1967 – Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nden Altın Madalya Ödülü
  • Nobel Edebiyat Ödülü için üç adaylık
  • 2006 – Porter, 15 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanan bir ABD posta pulunda yer aldı. Edebiyat Sanatları hatıra pulu serisinde yer alan 22. kişiydi.

Advertisement

Leave A Reply