Amip Nedir? Kısa Bilgi

0
Advertisement

Amip nedir, nasıl bir hayvnadır? Amipin özellikleri, bölünmesi, üremesi nasıldır? Amip nerede yaşar, amip hakkında kısaca bilgi.

amipin üremesi

amipin üremesi

Amip;Bir hücrelilerin kökbacaklılar sınıfından küçük bir canlı varlıktır. Şekli değişir. Hareketi sırasında yalancı ayaklar çıkarır. Yosunlu, durgun sularda, nemli yerlerde yaşar. Hareket etmediği zaman vücudu yuvarlak veya ovaldir. Vücudu meydana getiren protoplâzma içinde yuvarlak bir çekirdek ve birkaçkoful (boşluk) bulunur. Hayvan hangi yöne gidecekse o yana bir ayak çıkarır. Bir besin maddesi, amipin protoplâzması içine girince etrafında bir koful meydana gelir. Bu, sindirim kofuludur. Besin bunun içinde sindirilir. Artıklar gene hücrenin bir tarafından atılır. Besin maddesinin oksijenle birleşerek yanmasından hayvanın yaşamasına gerekli olan enerji elde edilmiş olur.

Amipin üremesi ikiye bölünme suretiyle olur. Meydana gelen iki ayrı hücre tek başlarına yaşamaya başlar.

Amipin birçok cinsleri vardır. Suda ve toprakta yaşayanları zararsızdır. Geviş getiren hayvanların bağırsaklarındaki zararsız amipler sellülozun sindirilmesine yardım etmesi bakımından faydalıdır. İnsanların bağırsaklarında yaşayan dizanteri amipi kalınbağırsaklarda yerleşerek kanlı ishale sebep olması bakımından zararlı ve tehlikelidir. Bir kısım amipler de kan yolu ile karaciğere giderek karaciğer apsesi adı verilen tehlikeli bir hastalığa sebep olurlar. Amiplerin kışa ve soğuğa dayanıklı kist şekilleri ele vardır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply