Amiri Baraka Kimdir? Amerikalı Şair ve Roman Yazarı

0
Advertisement

Amiri Baraka kimdir? Amerikalı siyah hakları savunucusu şair ve roman yazarı Amiri Baraka hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Amiri Baraka

Imamu Amiri Baraka, asıl adı (1968’e değin) (EVERETT) Leroi Jones (d. 7 Ekim 1934, Newark, New Jersey, ABD – 9 Ocak 2014, Newark Beth Israel Medical Center, Newark, New Jersey, ABD), şair, romancı, oyun ve deneme yazarı. Siyahların yaşantısını ve öfkesini, savunucu bir yaklaşımla yansıtan yapıtlarıyla tanınır.

Howard Üniversitesi’nden 1953’te mezun olan Baraka, ilk toplu şiirlerini Preface to a Twenty Volume Suicide Note (1961; Yirmi Ciltlik Bir İntihar Notuna Giriş) adlı kitabında yayımladı. Bunu The Dead Lecturer (19.64; Olü Okutman) ve Black Magic (1969; Kara Büyü) izledi. Blues People: Negro Music in White America’da (1963; Blues İnsanları: Beyaz Amerika’da Siyah Müziği) Siyah müziğini Amerikan toplumunun tarihsel gelişimi içinde ele aldı. 1964’te ırk çatışmaları üzerine yazdığı Dutchman (Hollandalı) adlı oyun Broad-way dışında sahnelendi ve olumlu eleştiriler aldı.

Ertesi yıl The Slave (Köle) ve The Toilet (Tuvalet) adlı yapıtları gene Broad-way dışında oynandı. Otobiyografik romanı The System of Dante’s Hell (Dante Cehennemi’nin Sistemi) 1965’te, Tales (Öyküler) 1967’de ve denemelerinden oluşan Home: Social Essays (Yuva: Toplumsal Denemeler) 1966’da yayımlandı. Bunlann dışında pek çok oyun yazdı. Baraka, 1965’te Harlem’de Siyah Sanatlar Repertuvar Tiyatrosu’nu kurdu ve 1966’da bu tiyatroyu Newark’ta aynı zamanda bir buluşma yeri olarak kullanılan Spirit House’a taşıdı. 1968’de, Siyah kültürünü savunmayı ve siyahlara siyasal güç sağlamayı amaçlayan Müslüman topluluğu, Siyah Toplumu Geliştirme ve Savunma Örgütü’nü kurdu. 1970’lerde Marksizm-Leninizme yönelen Baraka, siyasal nedenlerle birçok kez tutuklandı ve hapse atıldı.

Advertisement

Leave A Reply