Amerikan Devrimi Hakkında Kısa ve Özet Bilgiler

0
Advertisement

Amerikan devrim tarihi. Amerika Birleşik Devletlerinin kurulumu ile sonlanmış olan olayların kısa ve özet halinde aktarıldığı sayfamız.

Amerikan Devrimi

Amerikan Devrimi

Amerikan Devrimi, Amerika’daki İngiliz kolonicilerin Büyük Britanya yönetimine karşı ayaklandıkları bir savaş ve bu savaşın sonunda gelen önemli bir devrimdir. Bu dönemde birçok savaş yapıldı ve koloniler en sonunda özgürlüklerini kazandılar ve Amerika Birleşik Devletleri bağımsız bir ülke oldu. Amerikan Devrim Savaşı 1775’ten 1783’e kadar tam 8 yıl sürdü.

13 Koloni

Amerikan Devrimi’nden önce, Amerika’da birkaç İngiliz Kolonisi vardı. Hepsi devrime katılmadı. İsyana katılan 13 koloni vardı. Bunlar Delaware, Virginia, Pennsylvania, New Jersey, Georgia, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Kuzey Carolina, Güney Carolina, New Hampshire, New York ve Rhode Island’dı.

Kolonicilerin Büyük Britanya’ya isyan etmelerinin ana sebeplerinden biri, İngiliz hükümetinde temsil edilmediklerini hissetmeleridir. İngiliz hükümeti sömürgeler hakkında yeni yasalar ve vergiler alıyordu, ancak sömürgelerin söz hakkı yoktu. Yüksek vergi ödeyecekleri ve İngiliz yasalarına göre yaşamaları gerekiyorsa İngiliz hükümetinde söz sahibi olmak istediler ancak bunu başaramadılar. Temsiliyette eşitlik ilkesini Büyük Britanya yerine getiremediği için bir isyan başladı.

Savaş

Savaş hemen olmadı. İlk önce protestolar ve tartışmalar oldu. Sonra koloniciler ile yerel İngiliz ordusu arasında küçük çatışmalar oldu. Koloni ve Büyük Britanya savaşa girene kadar yıllar içinde işler daha da kötüye gitti.

Advertisement

Bağımsızlık

Her koloninin kendi yerel yönetimi vardı. 1774’te her biri, onları Birinci Kıta Kongresinde temsil etmek üzere yetkilileri seçtiler. Bu, kolonilerin birleşip tek bir hükümet kurma çabasıydı. 1776’da İkinci Kıta Kongresi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Britanya’dan bağımsızlığını ilan etmesi ile sonuçlandı.

Yeni hükümet

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni hükümeti, kolonicilerin anavatanı olan Büyük Britanya hükümetinden farklıydı. Artık bir kral tarafından yönetilmek istemediklerine karar verdiler. Halkın yönettiği bir hükümet istediler. Yeni hükümet, kimsenin kral olamayacağından emin olmak için halk tarafından seçilen liderler ve iktidar dengeleriyle demokratik bir hükümet olacak.

Amerikan Devrimi Hakkında Bazı Gerçekler

Amerikan Devrimi’nde ilk silah 19 Nisan 1775’te ateşlendi ve “dünyanın dört bir yanında duyulan atış” olarak isimlendirildi.

John Adams, Boston Katliamı’na katılan İngiliz askerleri için savunma avukatıydı. Daha sonra devrime katılmış ve ABD’nin 2. Başkanı olarak büyük bir liderlik örneği göstermiştir.

İlk Başkan olan George Washington, okula 14 yaşına gelene kadar devam etti. Daha 23 yaşındayken Virginia Milislerinin Komutanı oldu.

Savaş koloniler ve İngiltere arasında olmasına rağmen, diğer ülkeler de dahil oldu. Fransızlar kolonicilerin büyük müttefiki idi ve savaşta savaşan Fransız, Alman ve İspanyol askerleri de vardı.

Advertisement


Leave A Reply