Kola Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Kola bitkisi ile ilgili olarak genel bilgiler. Kola ağacının meyvesi olan kola cevizi ve kola ağacı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Kola Cevizi

Kola Cevizi

Kolagillerden, Afrika’nın sıcak bölgelerinde yetişen bir bitkidir, «kola cevizi» adı ile tanınan çekirdekleri, kalbi harekete getirmek, kas sistemini uyarmak bakımından kahveden daha kuvvetli olduğu için, tıpta kullanılır.

Kola ağacı, Afrika’nın özellikle batı bölümündeki tropikal iklimli yerlerinde yabani olarak çıkar. Sonradan bu ağaçlardan, Afrika’dan Amerika’ya  gelen esirler tarafından Güney Amerika ülkelerine de getirilmiş, en çok Brezilya’da bunların yetiştirilmesine başlanmıştır.

Kola ağacının meyveleri olan «kola cevizi» sert bir kabuk içindeki birçok iri, beyaz, ya da kırmızı renkli tanelerden meydana gelir. Kola cevizi, tanıdığımız yemişlerden en çok at kestanesine benzer. Kabuk içindeki taneleri etli ve dolgundur. Afrika yerlileri canlanmak için bunları çiğnemeyi gelenek edinmişlerdir. Kola cevizinde, kahve çekirdeklerinde olduğundan çok daha fazla «kafein» bulunmaktadır. Bunlar, çiğnendikleri zaman, uyku giderici, zihni uyarıcı bir etki bırakırlar. Kola cevizi bazı ilâçların yapımında kullanıldığı gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan birçok serinletici, kokulu içkilere de karıştırılır. Bu bitkiye verilen «kola» adı, Sudan yerlilerinin dilinden alınmıştır.

Kolagiller. — Ayrı taç yapraklı ikiçeneklilerden, büyük, küçük kola ağaçları gibi bitki türlerini içine alan bir bitki famil-yasıdır.

Advertisement

Leave A Reply