Anal Fissür (Makatta Çatlak) Neden Olur? Belirtileri ve Evde Tedavi Yolları

0

Anal Fissür (Makatta Çatlak) nedir, neden olur? Anal fissür belirtileri, teşhis ve tedavi yolları nelerdir, evde nasıl tedavi edilebilir?

Anal fissür nedir?

Anal fissür, anüsün astarında küçük bir kesim veya yırtılmadır. Derideki çatlak, bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazı parlak kırmızı kanamalara neden olur. Bazen fissür, altındaki kas dokusunu açığa çıkaracak kadar derin olabilir.

makat çatlağı

Anal fissür genellikle ciddi bir durum değildir. Her yaştan insanı etkileyebilir ve kabızlık bu yaş gruplarında yaygın bir sorun olduğundan bebeklerde ve küçük çocuklarda sıklıkla görülür.

Çoğu durumda, akıntı dört ila altı hafta içinde kendi kendine iyileşir. Fissürün sekiz haftadan fazla devam ettiği durumlarda kronik olarak kabul edilir.

Bazı tedaviler, dışkı yumuşatıcılar ve topikal ağrı kesiciler dahil olmak üzere iyileşmeyi teşvik edebilir ve rahatsızlığı hafifletebilir.

Anal fissür bu tedavilerle düzelmezse, ameliyat gerekebilir. Veya doktorunuzun anal çatlaklara neden olabilecek altta yatan diğer bozuklukları araması gerekebilir.

Anal fissürün belirtileri nelerdir?

Anal fissür, aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına neden olabilir:

 • anüsünüzün çevresindeki deride akıntı
 • bağırsak hareketleri sırasında anal bölgede keskin ağrı
 • Sildikten sonra dışkıda veya tuvalet kağıdında kan çizgileri
 • anal bölgede yanma veya kaşıntı

Anal fissüre neden olan nedir?

Anal fissür çoğunlukla büyük veya sert dışkıları geçerken ortaya çıkar. Kronik kabızlık veya sık görülen ishal de anüsünüzün etrafındaki cildi yırtabilir. Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • doğum veya bağırsak hareketleri sırasında süzme
 • Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD)
 • anorektal bölgeye kan akışında azalma
 • aşırı sıkı veya spastik anal sfinkter kasları

Nadir durumlarda, aşağıdakilerden dolayı anal fissür gelişebilir:

 • anal kanser
 • HIV
 • tüberküloz
 • frengi
 • uçuk

Anal fissür için kimler risk altındadır?

Anal fissürler bebeklik döneminde yaygındır. Yaşlı yetişkinler de anorektal bölgedeki kan akışının azalması nedeniyle anal fissürlere eğilimlidir. Doğum sırasında ve sonrasında, kadınlar doğum sırasında zorlanma nedeniyle anal çatlaklar için risk altındadır.

Crohn hastalığı olan kişilerde ayrıca anal fissür geliştirme riski daha yüksektir. Bağırsak astarında meydana gelen iltihaplanma, anüs çevresindeki dokuyu yırtılmaya daha yatkın hale getirir.

Sıklıkla kabızlık yaşayan kişiler de anal çatlaklar için artmış bir risk altındadır. Büyük, sert dışkıların gerilmesi ve geçmesi, anal fissürlerin en yaygın nedenleridir.

Anal fissür nasıl teşhis edilir?

Bir doktor genellikle anüs çevresindeki alanı inceleyerek anal fissürü teşhis edebilir. Ancak tanıyı doğrulamak için rektal muayene yapmak isteyebilirler.

Bu muayene sırasında doktor, akıntıyı görmeyi kolaylaştırmak için rektumunuza bir anoskop yerleştirebilir. Bu tıbbi alet, doktorların anal kanalı incelemesine izin veren ince bir tüptür.

Bir anoskop kullanmak, doktorunuzun hemoroid gibi anal veya rektal ağrının diğer nedenlerini bulmasına da yardımcı olabilir. Bazı rektal ağrı vakalarında, semptomlarınızı daha iyi değerlendirmek için bir endoskopiye ihtiyacınız olabilir.

Oturma banyosu

Anal fissür nasıl tedavi edilir?

Anal fissürlerin çoğu kapsamlı tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, bazı ev ilaçları iyileşmeyi teşvik etmeye ve rahatsız edici semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Evde anal fissürü tedavi edebilirsiniz:

 • dışkı yumuşatıcıları kullanma
 • daha fazla sıvı içmek
 • lif takviyeleri almak ve çiğ meyve ve sebzeler gibi daha lifli yiyecekler yemek
 • anal kasları gevşetmek, tahrişi hafifletmek ve anorektal bölgeye kan akışını arttırmak için bir sitz banyosu almak
 • iltihaplanmaya yardımcı olmak için bölgeye kan akışını teşvik etmek için bir nitrogliserin merhem veya Cortizone 10 gibi bir hidrokortizon kremi uygulanması
 • rahatsızlığı azaltmak için anüse lidokain gibi topikal ağrı kesicilerin uygulanması

Semptomlarınız tedaviden sonraki iki hafta içinde düzelmezse, daha fazla değerlendirme için doktorunuza danışın. Doktorunuz doğru teşhise sahip olduğunuzdan emin olabilir ve diğer tedavileri önerebilir.

Bir kalsiyum kanal bloker merhemi sfinkter kaslarını gevşetebilir ve anal fissürün iyileşmesine izin verebilir.

Bir başka olası tedavi, anal sfinktere Botox enjeksiyonlarıdır. Enjeksiyonlar, kasınızı geçici olarak felç ederek anüsünüzdeki spazmları önleyecektir. Bu, yeni çatlakların oluşmasını önlerken anal fissürün iyileşmesini sağlar.

Anal fissürünüz diğer tedavilere cevap vermezse, doktorunuz anal sfinkterotomi önerebilir. Bu cerrahi prosedür, kasları gevşetmek için anal sfinkterde küçük bir kesi yapılmasını içerir. Kasın gevşetilmesi anal fissürün iyileşmesini sağlar.

Tüm anal fissürler düşük lifli diyetlerin ve kabızlığın bir işareti değildir. Kötü iyileşen çatlaklar veya anüsünüzün arka ve orta çizgisi dışında bir pozisyonda bulunanlar altta yatan bir durumu gösterebilir.

Evde ilaçları denemeye rağmen iyileşmeyen bir çatlak hakkında endişeleriniz varsa, başka testlere ihtiyacınız olup olmadığını görmek için doktorunuza başvurun.

Anal fissür nasıl önlenebilir?

Anal fissür her zaman önlenemez, ancak aşağıdaki önleyici tedbirleri alarak bir tane alma riskinizi azaltabilirsiniz:

 • anal alanı kuru tutmak
 • anal bölgeyi yumuşak sabun ve ılık su ile nazikçe temizlemek
 • bol miktarda sıvı içmek, lifli yiyecekler yemek ve kabızlığı önlemek için düzenli egzersiz yapmak
 • ishali derhal tedavi etmek
 • bebek bezlerini sık sık değiştirmek

Özetle;

Anal fissürler, bağırsak hareketleriyle keskin ağrıya ve az miktarda parlak kırmızı kana neden olabilir. Kronik anal fissür haline gelirse, kronik lokal bir enfeksiyonla ilişkili alanda cilt etiketleri gelişebilir.

Anal fissürlerle ilişkili durumlar arasında önceki anal ameliyatlar, inflamatuar bağırsak hastalığı, lokal kanserler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar bulunur.

Anal fissürlere daha doğrudan yol açabilecek bazı durumlar, vajinal doğum, anal seks veya sert dışkı geçirme gibi bölgeye travmaya neden olan durumlardır.


Leave A Reply