Andy Murray Kimdir? Britanyalı Tenisçinin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Andy Murray kimdir? Son dönemin en başarılı Britanyalı tenisçisi olan Andy Murray’in hayatı ve tenis kariyeri hakkında genel bilgiler.

Andy Murray

Andy Murray’in hayatı

15 Mayıs 1987 tarihinde, İskoçya’nın Galscow şehrinde dünyaya gelmiştir. Andrew Barron Andy Murray, şuanda dünyaca ünlü ve başarılı bir profesyonel tenis oyuncusudur. Kendisi dünya çapındaki tenis klasmanlarında Novak Djokovic ve Roger Federer’den sonra gelen 3. iyi tenisçi olarak anılmaktadır.

Andy Murray’ın tenise olan merakı çok küçük yaşlarında başlamıştır. Öyle ki Murray, ilk tenis oynamaya başladığı dönemlerde 3 yaşlarındadır. Kendisi o yaşlardan itibaren tenis konusunda kendisini geliştirmeye başlamış ve yine 5 gibi çok küçük bir yaştayken ilk kez bir turnuvaya çıkmıştır. Andy Murray’in tenise karşı çok büyük bir yeteneğinin olduğu o yaşlarından itibaren gözle görülebilmiştir.

Tenis konusunda hız kesmeden başarılarına devam eden Andy Murray, ilk derecesini de 8 yaşındayken almıştır. 8 yaşındayken küçük yaştakiler arasında düzenlenen şampiyonaya katılan Murray, burada bir derece kazanmayı da başarabilmiştir.

Kendisinin profesyonel olarak tenis dünyasına adım atması, 2004 yılına dayanmaktadır. O yıl Gençler Amerika Açık Tenis Turnuvası’na katılan Andy Murray, bu turnuvada gösterdiği başarılı oyunculukla birlikte herkesin dikkatini çekmeyi başarmış ve en önemlisi turnuvanın şampiyon olan ismi olmuştur. Bu şampiyonluk kendisine profesyonelliğin kapılarını açmış ve 1 yıl içerisinde kendisi profesyonel bir tenis oyuncusu olarak anılmaya başlanmıştır.

Advertisement

Andy Murray’in tenis kariyeri

Profesyonelliğe adım attıktan sonra uluslararası alanda pek çok turnuvaya katılma şansı yakalayan Andy Murray, hem kendi ülkesi olan İskoçya’yı hem de bağlantılı olarak Britanya’yı bu turnuvada gururla temsil etmiştir.

2006 yılında katıldığı bir turnuva sonrasında elde ettiği başarı sayesinde Andy Murray, Britanya asıllı tenisçiler arasında 1 numaralı tenisçi olarak gösterilmeye başlanmıştır. Bu ülkesel başarısı kendisine güzel bir yükseliş getirse de dünya tenis klasmanında kendisini bir numaraya yerleştirmeye yeterli olmamıştır. Kendisinin en iyi denilebilecek derecesi 2009 yılında elde edilmiş, 17 Ağustos 2009 tarihinde Andy Murray dünya tenis klasmanında 2. basamağa kadar çıkma şansını yakalamıştır.

2011 yılından itibaren Grand Slam tenis turnuvalarına da katılmaya başlayan Andy Murray, bu turnuvanın ilk sezonunda kendisini çeyrek finale taşıyabilmiştir. Kendisinin bu turnuvada daha ilk katılımından itibaren elde ettiği bu başarı, sonrasında da aynı başarıyı devam ettirebilmesine ve hiç bir zaman çeyrek finalden aşağıda olan bir başarı elde etmemesine vesile olmuştur. Bu durum da Andy Murray’ın tenisi hayatının ne denli bir parçası yaptığı ve ne kadar çok önem verdiğine dair bir işaret niteliğindedir.

Andy Murray, günümüz koşullarında tenis dünyasında az önce de belirttiğimiz gibi Britanya’da 1 numaralı tenisçi olarak görülmektedir. Ünlü tenisçi dünya genelinde geçerli olan ATP sıralamasında kendi adını ilk 10’daki sıralamaya ilk kez 16 Nisan 2007 tarihinde sokmuştur. Ayrıca Andy Murray’in tenis kariyerinde ulaşabildiği en yüksek sıralama dünya genelinde ikinci numaraya çıkabilmesidir ve bu başarı gerçek anlamda olağanüstü bir başarıdır.

İlk Grand Slam Şampiyonluğu

Kendisi 11 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen Amerika Açık finalinde karşısına çıkan tüm rakiplerini yenmiştir. En son da final maçında Novak Djokovic’i yenmiştir. Kendi kariyerindeki ilk olan Grand Slam şampiyonluğunu elde edebilme şansı yakalamıştır.

Daha sonra 2013 yılının Haziran ayında Londra’da düzenlenmiş olan ünlü ATP Queen’s turnuvasında. Yine bütün rakiplerini yenerek son olarak bu turnuvanın en son şampiyon olan ismi olan Hırvat asıllı Marin Cilic’i de yenmiştir. Marin Cilic’i 3 ayrı sette yenmeyi başararak bu turnuvanın yeni şampiyonu Andy Murray olmuştur.

Advertisement

Bir ay sonra 7 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen Wimbledon tenis turnuvasında, tek erkekler kulvarında da finale kalmayı başaran isim olmuş ve yine tek rakibi Novak Djokovic’i 3 ayrı sette yenerek şampiyonluğunu ilan etmiştir. Kendisinin kazandığı bu şampiyonluk, kariyeri için altın kadar değerli bir şampiyonluktur çünkü 1936 yılından sonra şampiyonluk kazanabilen tek Britanyalı tenisçi Andy Murray olmaktadır.


Leave A Reply