Andy Warhol Kimdir? Pop Art’ın Öncüsünün Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Andy Warhol kimdir ve ne yapmıştır? Pop artın öncüsü olarak bilinen Andy Warhol’un hayat hikayesi, çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Andy Warhol

Andy Warhol

Andy Warhol, daha sonra pop art olarak bilinen sanat hareketine öncülük eden Amerikalı bir sanatçıydı. Tanınmış ve tartışmalı bir sanatçı olmadan önce grafik tasarım alanında başarılı bir ticari sanatçı ve illüstratördü.

Sanatı, çizim, resim, heykel, serigrafi, film ve fotoğraf gibi çok çeşitli stilleri kapsıyordu. Ayrıca, ölümünden sadece iki yıl önce 1984’te bilgisayarla üretilen sanatın yolunu açtı. Röportaj dergisinin kurucusu ve editörüydü ve aynı zamanda “Andy Warhol’un Felsefesi” ve “Popizm: Warhol Altmışları” da dahil olmak üzere birçok kitap yazdı. Fabrikasına sahip olduğu bilinen atölyesi, ünlülerin ve o kadar ünlü olmayanların birbirleriyle kaynaşması için oldukça önemli bir buluşma yeriydi. Andy ayrıca birçok filme ve belgesele konu oldu.

Andy Warhol Eserleri

Andy Warhol, 6 Ağustos 1928’de Pennsylvania, Pittsburgh’da doğdu. Babası Andrew Warhola Sr. ve annesi Julia Warhola’nın dördüncü çocuğuydu. Warhol’un iki ağabeyi, Paul ve Jan vardı. En büyükleri Paul, ailenin memleketi Slovakya’da doğdu ve Jan, Pittsburgh’da doğdu. Andy’nin üç ağabeyi olacaktı ama üçüncüsü 1921’de Slovakya’dan ayrılmadan önce öldü. Andy üçüncü sınıftayken, Warhol’un kollarında ve bacaklarında istemsiz hareketler olmasına neden olan, St. Vitus Dance (sydenham koresi) olarak bilinen bir sinir sistemi hastalığı teşhisi kondu. Hastalığın bir sonucu olarak, Warhol bir hastalık hastası oldu (hastane ve doktor korkusu). Warhol gençken hastalığı nedeniyle sık sık yatağında kalırdı. Yatalak olduğu yıllarda Andy, Ünlülerin fotoğraflarını çizer ve toplardı. Bu nedenle okulda popüler olmadı ve dışlandı. Annesi onun en yakın arkadaşıydı. Warhol on üç yaşındayken ailesi, babalarını trajik bir şekilde kaybetti. Warhol, yaşamının ilerleyen dönemlerinde çocukken yaşadığı deneyimleri, kişiliğinin ve beceri setinin gelişimi için önemli olarak nitelendirdi. Warhol, ellili yılların sonlarında bir sanatçı olarak çalışmalarını sergilemeye başladı. İlk sergileri New York’ta Hugo Gallery ve Bodley Gallery’deydi. Ayrıca doğu kıyısında pop art’a ilk bakış olan Kaliforniya’da gösterileri vardı. Bu süre zarfında Warhol, Fabrika adını verdiği stüdyosunda ünlüleri, yazarları ve müzisyenleri takip etti. Zaman geçtikçe Warhols’un tüketici pazarını açıkça kucaklayan çalışmaları daha tartışmalı hale geldi.

Advertisement

Andy Warhol, her yerde sanatçılar üzerinde büyük bir etki yarattı ve sanatın anlamını sonsuza dek değiştirdi. 22 Şubat 1987’de öldü. Herkes safra kesesi ameliyatından sonra büyük bir iyileşme kaydettiğini düşündü, ancak Warhol ameliyat sonrası kalp krizinden uykusunda öldü. Cenazesi kardeşleri tarafından memleketi Pittsburgh’a götürüldü. Pop art’ın öncüsü olarak her zaman hatırlanacak.

Campbell's Konservesi

Campbell’s Konservesi – Andy Warhol

İlginç Andy Warhol Gerçekleri:

 • Bir zamanlar New York’ta yaşarken ve çalışmalarıyla popülerlik kazandıktan sonra Andy Warhol, RCA için albüm kapakları tasarlamak üzere işe alındı.
 • 1950’lerin sonlarında Andy Warhol resme odaklanmaya başladı ve pop art yaratmaya başladı. Bu sanat biçimi, ticari malların görüntülerine odaklandı.
 • 1962’de Andy Warhol en ünlü eserlerinden biri olan “Campbell Çorba Kutuları”nı sergiledi.
 • Andy Warhol resimlerinden bazıları Coca-Cola şişeleri, hamburgerler, 100 Dolarlık banknotlar ve elektrikli süpürgelerin resimlerini içeriyordu.
 • Andy Warhol’un sergileri Hugo Gallery, Bodley Gallery, Ferus Gallery, Stable Gallery gibi pek çok galeride yapıldı.
 • 1960’larda Andy Warhol elektrikli sandalyeler, mantar bulutları ve Elvis Presley, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Marlon Brando ve Muhammed Ali gibi ünlüler gibi ikonik konular çizdi.
 • Andy Warhol, çalışmalarında çok çeşitliydi. Ressam, yazar, film yapımcısı ve reklam sanatçısıydı.
 • 1964 yılında Andy Warhol New York’ta “Fabrika” adını verdiği stüdyosunu açtı. Fabrika ünlülerin, sosyetiklerin ve müzisyenlerin katıldığı partilerin ortak noktası haline geldi.
 • Müzisyen Lou Reed, Andy Warhol’un sanat stüdyosu The Factory’de tanıştığı insanlar hakkında “Walk on the Wild Side” şarkısını yazdı.
 • Andy Warhol, Lou Reed’in The Velvet Underground adlı grubunu yönetti.
 • Andy Warhol sık sık New York City’deki Studio 54 ve Max’s Kansas City gibi gece kulüplerinde görüldü.
 • Andy Warhol 1967’de Andy Warhol’s Index adlı bir kitap yayınladı.
 • 1968’de Andy Warhol, Warhol’un yazdığı bir senaryoyu kullanmayı reddetmesi üzerine Valerie Solanis adlı bir yazar tarafından vuruldu ve neredeyse öldürülüyordu. Andy Warhol’un I, a Man adlı filmlerinden birinde oynamıştı.
 • 2008’de Andy Warhol’un “Sekiz Elvis” tablosu 100 milyon dolara satıldı. Bu onu tarihin en değerli tablolarından biri yaptı.
 • 1980’lerde Andy Warhol, filmden televizyona genişledi ve Andy Warhol’un MTV ve Andy Warhol’un TV’sinde On Beş Dakika’ya ev sahipliği yaptı.
 • 22 Şubat 1987’de Andy Warhol, safra kesesi ameliyatından sonra New York’ta bir hastanede öldü. Ameliyattan sonra durumu iyi olmasına rağmen aritmi geliştirdi ve uykusunda öldü. 58 yaşındaydı.
 • Andy Warhol Müzesi, Pittsburgh, Pennsylvania’da bulunmaktadır. Warhol’un birçok kişisel materyalini ve sanatı için kaynak materyali, ekran testlerini ve çalışmasının binlerce parçasını barındırıyor.

Andy Warhol Eserleri

Kaynak 2 – Kısaca Andy Warhol

Andy Warhol 6 Ağustos 1928 ile 22 Şubat 1987 yılları arasında yaşamış ABD’li ressam, film yapımcısı ve yayıncıdır. Pop Art akımının en tanınan isimlerinden ve öncülerinden birisidir. Andy Warhol eserlerini genellikle afiş tekniği sayesinde çoğaltmıştır.

Yirminci yüzyılın en önemli ressamlarından biri olan Andy Warhol ünlü sözü ‘herkes 15 dakika için ünlü olacaktır’ın kendisi için doğru olmadığını kanıtlamıştır. Pittsburgh’da Çekoslovak göçmen bir ailenin çocuğu olan Andrew Warhola sanat tarihi okuduktan sonra New York’a gidip Vogue ve Harper’s Bazaar dergilerinde illüstratör olarak çalıştı.

1960’larda Campbell çorbası ve Coca-Cola gibi markaları alıp bunların resimlerini bir ipek baskısı tekniğiyle çoğaltmasıyla tanındı. Stüdyosu Fabrika’da Marilyn Monroe ve Elvis gibi film yıldızları ve ünlü kişilerin portrelerini yapıp bunları sürekli tekrarlayarak bir stil yarattı. Warhol’un eserleri zamanın Amerikan kültürü olan ünlüler kültü ve medya-doygunu, tüketim toplumun kültünü yansıtıyordu. Aynı zamanda uzun metrajlı sanat filmleri yaptı, kitaplar yayınladı, genç ressam ve müzisyenleri teşvik etti.

En Önemli Çalışmaları : Campbell’s Çorba Konservesi (1962); Araba Kazası (1963); Marilyn (1964);
Filmleri: Chelsea Kızları (1967); Et (1968); Çöp (1969)

Advertisement


Leave A Reply