Anjala Birliği Nedir?

0
Advertisement

Anjala birliği nedir? 18. yüzyılın sonlarında Rus-İsveç savaşı esnasında yapılan bir komplo girişimine verilen isim olan Anjala Birliği hakkında bilgi.

Anjala Birliği Nedir?

Anjala Birliği (1788-89), 1788-90 Rus-İsveç Savaşı’nda İsveçli ve Finlandiyalı bir grup subayın İsveç’in savaş gücünü baltalamak üzere giriştiği komplo. Savaşın patlak vermesinden kısa süre sonra Finlandiya’nın Anjala kentinde 113 subay Çariçe II. Katerina’ya (Büyük) bir mektup göndererek 1743 öncesindeki koşullarda barış sağlanması çağrısında bulundular.

Söz konusu koşullar İsveç yararına olduğu için Katerina’nın bu öneriyi kabul etmesi beklenemezdi; gene de mektubu hazırlayanlar ihanetle suçlandılar. İsveç kralı III. Gustav mektuptan haberi olur olmaz subaylardan mektuba sahip çıkmamalarını istedi ve karşılığında tümüyle bağışlanacaklarını bildirdi. Ama subaylar, savaşın haksız olduğu, dolayısıyla da İsveçlilerin savaşmaya ikna edilemeyeceği yanıtını verdiler. Katerina’nın görüşmelere oturmayı kabul etmemesini kendilerine karşı kişisel bir saldırı sayacaklarını belirterek, yaptıklarının ihanet olmadığını savundular.

Bu açıklamadan etkilenmeyen III. Gustav, önce batıda Danimarka’dan gelen bir saldırıyı başarıyla savuşturduktan sonra, 1789’da Anjala grubunu cezalandırdı. Bir subay idam edildi, birçoğu da hapse atıldı.


Leave A Reply