Anna de Noailles Kimdir? Fransız Şairin Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Anna de Noailles kimdir ve ne yapmıştır? Fransız şair Anna de Noailles hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Anna de Noailles

Greko-Romen kökenli Anna de Noailles, 1876’dan 1933’teki ölümüne kadar yaşadığı Paris’te doğdu. Académie Française tarafından taçlandırılan ilk koleksiyonu Le Coeur innombrable (1901) ile başlayan Noailles, dokuz ciltten oluşuyor. Şiir, üç roman (aralarında enfes Le Visage émerveillé, 1904), romanları cinsiyet ilişkileri üzerine bir dizi meditasyonla birleştiren bir kitap (Les Innocentes, ou La Sagesse des femmes, 1923), düzyazı şiirlerden oluşan bir koleksiyon (Exactitudes, 1930) ve çocukluğunu ve ergenliğini kapsayan bir otobiyografi (Le Livre de ma vie, 1932).

Fransa’da zamanının en yüksek halk tarafından tanınan tek kadın şairiydi. Noailles’in ölümünden sonra okur sayısında dramatik bir düşüşe rağmen, daha sonraki eleştirel yargılar genellikle onun böyle bir tanınmayı hak ettiğini doğrular. On dokuzuncu yüzyıl Romantizmi ve yirminci yüzyıl Modernizminin karşıt dünya görüşlerinin zirvesindeki Noailles’in durumunu yansıtan biçim ve içerik arasındaki tutarsızlık, dinamik kavramların ve görüntülerin büyük ölçüde klasik bir yapıyı çözmeye çalıştığı şiirini karakterize eder.

Noailles, Yunan paganizminde ve Nietzsche’nin radikal düşüncesinde bir ilham kaynağı bulurken Fransız edebi mirasıyla aktif olarak ilgilenerek özgün bir şiirsel dünya görüşü inşa etti. Çalışmaları en iyi Dionysosçu olarak tanımlanır; kendinden geçmiş, şehvetli, erotik, oyuncu, bazen şiddet içeren ve her zaman sonraki şiirlerinde daha belirgin hale gelen trajik bir alt akıntıyla işaretlenmiştir.

Kaynak 2

Anna de Noailles; tam adı Anna Elisabeth de Noailles Prenses Brancovan Kontes Mathieu (d. 15 Kasım 1876, Paris – ö. 30 Nisan 1933, Paris, Fransa), I. Dünya Savaşı öncesinde Fransa’nın önde gelen edebiyatçıları arasında yer alan şairdir.

Advertisement

Bir Rumen prensinin kızı ve bir Osmanlı paşasının torunuydu. Fransız yurttaşı oldu, ardından da bir Fransız kontuyla evlendi. Marcel Proust ve Colette gibi romancılar, Paul Valéry ve Jean Cocteau gibi şairlerle dostluk kurdu. Le Coeur innombrable (1901; Sayısız Yürek), Les Éblouissements (1907; Görkem) ve L’Honneur de souffrir (1927; Acı Çekmenin Onuru) adlı şiir kitapları duyarlı bir doğa sevgisiyle yüklüdür. Lirizmi 19. yüzyıl şairlerinden Alfred de Vigny ve Alphonse de Lamartine’in romantik temalarından kaynaklanır. Sonraki yapıtlarında, kaçınılmaz olan bedensel tükeniş karşısında duyduğu dehşeti işler. Noailles Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiş ve Belçika Kraliyet Fransız Dili ve Edebiyatı Akademisi’nin üyeliğine seçilmiştir.


Leave A Reply