Antep Fıstığı Tatlısı Tarifi

0
Advertisement

Antep Fıstığı Tatlısı nasıl yapılır? Antep Fıstığı Tatlısı yapmak için gereken malzemeler, yapılışı, tarifi. Tatlı tarifleri.

Antep Fıstığı Tatlısı Tarifi

Kullanılacak malzeme:

8 kahve fincanı kıyılmış antep fıstığı,
2 kahve fincanı toz şeker
3/4 kahve fincanı tereyağı (veya margarin yağı),
1 3/4 kahve fincanı un
7 yumurta
1 tutam tuz

Şurubu için:

3 bardak toz şekeri,
2 3/4 bardak su,
3 kaşık limon suyu

Üstüne serpmek için:

100 gram irice kıyılmış antepfıstığı.

Tatlı Tarifi:

Yumurtaların sarıları büyük ve yayvan bir porselen kâseye boşaltılır. Buna iki fincan toz şekeri eklenir ve köpük durumuna getirilir.

Advertisement

İkinci bir kasede yumurtaların aklarına bir tutam tuz eklenir. Yumurta akları kar köpüğü kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Bunun için hiç durmaksızın 10-15 dakika çırpmak gerekir.

Bir başka kapta çekilmiş antepfısığı eklenir. Karıştırmaya ara vermeksizin, azar azar kar köpüğü durumundaki yumurta akları ilave edilir. Oda ısısında eritilmiş tereyağı da bu karışıma ilave edilerek hamur elde edilir.

Karışım 25-26 santim çapındaki yağlanmış tepsiye boşaltılır. Bunların üstüne irice kıyılmış 100 gram antepfıstığı serpiştirilerek tepsi orta ısıdaki bir fırına sürülür.

Fırında yaklaşık 40-45 dakika kadar pişecek tatlının fırından çıkmasına 10 dakika kala 3 bardak toz şekeri 2 3/4 bardak su ve 3 kaşık limon suyu bir kaba konularak orta ısıdaki bir ateşe oturtulur. Karıştırılarak şeker eritildikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır.

Tatlı pişince tepsi fırından çıkarılır ve kaynamakta olan şurup tatlının üstüne gezdirerek dökülür. Tatlı iyice soğuyup şurubunu çekince küçük parçalara kesilip servis yapılır.

Advertisement


Leave A Reply