Anti Müllerian Hormon (AMH) Nedir? Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Anti Müllerian Hormon (AMH) nedir, ne işe yarar? Anti Müllerian Hormon (AMH) testi sonuçları nasıl yorumlanır, düşüklüğü ne anlama gelir?

amh testi

Anti Müllerian Hormon

Anti-müllerian hormon (AMH) testi nedir?

Bu test kandaki anti-müllerian hormonu (AMH) seviyesini ölçer. AMH, hem erkeklerin hem de kadınların üreme dokularında yapılır. AMH’nin rolü ve düzeylerin normal olup olmadığı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır.

AMH, doğmamış bir bebekte cinsel organların gelişiminde önemli bir rol oynar. Hamileliğin ilk haftalarında, bebek üreme organları geliştirmeye başlayacaktır. Bebek zaten bir erkek (XY geni) veya bir kadın (XX gen) olmak için genlere sahip olacaktır.

Bebeğin erkek (XY) genleri varsa, diğer erkek hormonlarıyla birlikte yüksek seviyelerde AMH yapılır. Bu kadın organlarının gelişimini önler ve erkek organlarının oluşumunu teşvik eder. Kadın organlarının gelişimini durdurmak için yeterli AMH yoksa, her iki cinsiyetten de organlar oluşabilir. Bu olduğunda, bir bebeğin cinsel organları açıkça erkek veya kadın olarak tanımlanamayabilir. Bu belirsiz genital bölge olarak bilinir. Bu durum için başka bir isim interseks’tir.

Doğmamış bebeğin dişi (XX) genleri varsa, az miktarda AMH yapılır. Bu kadın üreme organlarının gelişmesine izin verir. AMH ergenlikten sonra kadınlar için farklı bir role sahiptir. O zaman, yumurtalıklar (yumurta hücresi yapan bezler) AMH yapmaya başlar. Ne kadar yumurta hücresi olursa, AMH seviyesi o kadar yüksek olur.

Advertisement

Kadınlarda, AMH seviyeleri doğurganlık, hamile kalma yeteneği hakkında bilgi sağlayabilir. Test ayrıca adet bozukluklarının teşhisine yardımcı olmak veya belirli yumurtalık kanseri olan kadınların sağlığını izlemek için de kullanılabilir.

Ne için kullanılır?

AMH testi genellikle bir kadının hamilelik için döllenebilen yumurta üretme yeteneğini kontrol etmek için kullanılır. Bir kadının yumurtalıkları, çocuk doğurma yıllarında binlerce yumurta yapabilir. Bir kadın yaşlandıkça sayı düşer. AMH seviyeleri, bir kadının kaç tane potansiyel yumurta hücresinin kaldığını göstermeye yardımcı olur. Bu yumurtalık rezervi olarak bilinir.

Bir kadının yumurtalık rezervi yüksekse, hamile kalma şansı daha yüksek olabilir. Ayrıca hamile kalmaya çalışmadan önce aylar veya yıllar bekleyebilir. Yumurtalık rezervi düşükse, bir kadının hamile kalmakta zorluk çekeceği ve bebek sahibi olmadan önce çok uzun süre gecikmemesi gerektiği anlamına gelebilir.

AMH testleri ayrıca aşağıdakiler için kullanılabilir:

Menopoz başlangıcını, bir kadının hayatının adet dönemlerinin durduğu ve artık hamile kalamayacağı bir zaman olduğunu tahmin eder. Genellikle bir kadın yaklaşık 50 yaşındayken başlar.

  • Erken menopozun nedenini belirler
  • Amenore nedenini, menstruasyon eksikliğini bulmaya yardımcı olun. En sık 15 yaşına kadar adet görmeye başlamayan kızlarda ve birkaç periyodu kaçırmış kadınlarda teşhis edilir.
  • Kadın infertilitesinin yaygın bir nedeni olan hormonal bir bozukluk olan, hamile kalamama polikistik over sendromunun (PCOS) teşhis edilmesine yardımcı olur
  • Erkek veya kadın olarak açıkça tanımlanmayan cinsel organları olan bebekleri kontrol eder
  • Belirli yumurtalık kanseri olan kadınları izlenmesini sağlar.

AMH testi Neden Yapılır?

Hamile kalmakta zorluk çeken bir kadınsanız AMH testine ihtiyacınız olabilir. Test, bir bebek tasarlama şansınızın ne olduğunu göstermeye yardımcı olabilir. Zaten bir doğurganlık uzmanı görüyorsanız, doktorunuz testi in vitro fertilizasyon (IVF) gibi tedaviye iyi yanıt verip vermeyeceğinizi tahmin etmek için kullanabilir.

Advertisement

Yüksek seviyeler daha fazla yumurta sahibi olduğunuz anlamına gelebilir ve tedaviye daha iyi yanıt verecektir. Düşük AMH seviyeleri, daha az yumurta sahini olduğunuz anlamına gelir ve tedaviye iyi yanıt vermeyebilir.

Polikistik over sendromu (PCOS) semptomları olan bir kadınsanız AMH testine de ihtiyacınız olabilir. Bunlar:

  • Erken menopoz veya amenore dahil menstrüel bozukluklar
  • Akne
  • Aşırı vücut ve yüz kılı büyümesi
  • Meme büyüklüğünde azalma
  • Kilo almak

Ayrıca, yumurtalık kanseri tedavisi görüyorsanız bir AMH testine ihtiyacınız olabilir. Test, tedavinizin işe yarayıp yaramadığını göstermeye yardımcı olabilir.

AMH testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğne içeri veya dışarı girdiğinde biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

AMH testi için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

Test için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk vardır. İğnenin yerleştirildiği noktada hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Hamile kalmaya çalışan bir kadınsanız, sonuçlarınız gebe kalma şansınızın ne olduğunu göstermeye yardımcı olabilir. Ayrıca ne zaman hamile kalacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Yüksek bir AMH seviyesi, şansınızın daha iyi olduğu ve hamile kalmaya çalışmadan önce daha fazla zamanınız olabileceği anlamına gelebilir.

Yüksek düzeyde AMH, polikistik over sendromuna (PCOS) sahip olduğunuz anlamına da gelebilir. PCOS için bir tedavi yoktur, ancak semptomlar, sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi ve aşırı vücut tüylerinin alınması için ağda veya tıraş gibi çözümler ve / veya yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.

Düşük bir seviye hamile kalmakta zorlanabileceğiniz anlamına gelebilir. Menopoza başladığınız anlamına da gelebilir. Genç kızlarda ve menopozdan sonra kadınlarda düşük bir AMH seviyesi normaldir.

Yumurtalık kanseri tedavisi görüyorsanız, testiniz tedavinizin işe yarayıp yaramadığını gösterebilir.

Erkek bir bebekte, düşük düzeyde AMH, açıkça erkek veya kadın olmayan cinsel organlara neden olan genetik ve / veya hormonal bir sorun anlamına gelebilir. AMH seviyeleri normalse, bebeğin çalışan testisleri olduğu anlamına gelebilir, ancak doğru konumda değildirler. Bu durum cerrahi ve / veya hormon tedavisi ile tedavi edilebilir.

Advertisement

Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

AMH testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Doğurganlık sorunları için tedavi gören bir kadın iseniz, muhtemelen AMH ile birlikte başka testler de yaptıracaksınız. Bunlar, üremeyle ilgili iki hormon olan estradiol ve FSH testlerini içerir.


Leave A Reply