Anti Sevgililer Günü Nasıl Kutlanır? O Gün Ne Yapmalı?

0
Advertisement

Anti Sevgililer günü nasıl kutlanmalıdır? Herkesin sevgilisi olmak zorunda değil yalnızlar Anti Sevgililer Günü olarak neler yapmalıdırlar?

1. Başkaları ile Kutlamak

Sevgilisi olmayan arkadaşlarınız dostlarınız ile birlikte o geceyi bir yerlerde geçirin. Eminiz ki uygun mekanlar bulmakta zorlanmayacaksınız. Kahve zincirlerinde oturup saatler geçirebilirsiniz örneğin. Kimse Sevgililer Gününü kahvecide kutlamaz herhalde…

Anti Sevgililer Günü

2. Anti Sevgililer Günü Pastası Sipariş Edin.

Kulağa enteresan gelse bile iş yerinizde ya da arkadaş ortamınızda bu şekilde bir pasta sipariş edip kesmek hem bug akşamı çok rhat geçirmenize hem de boşta olduğunuzu elaleme duyuracaktır. Yani bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Anti Sevgililer Günü

3. Eve O Gece İçin Yemeğe Yalnız Arkadaşlarınızı Davet Edin

Evet 14 Şubat akşamı için evinize bildiğiniz tanıdığınız tüm yalnızları davet edin. Muhtemelen hepsi sizin hem cinsiniz olacaktır ama olsun. Erkekseniz o gece Yıldız Savaşları ya da Hobbit serisinden dilediğiniz kadar film izleyebilirsiniz.

Advertisement

Kızlar toplanırsa ise o kadar kız bir araya gelirse ortaya çok keyifli gıybet durumları çıkacaktır. Gıybete doyacak ve sevgilisi olan arkadaşlarınızı doyasıya çekiştirebileceksiniz.

Anti Sevgililer Günü

Sevgililer Günü Nedir?

Sevgililer günü her yıl dünyanın hemen hemen her ülkesinde 14 Şubat‘ta kutlanan özel bir gündür. Sevgililer Gününün kökeni olarak Valentine ya da Valentinus denen bir Hıristiyan Roma azizlerinden biri gösterilir. Eski metinlerde hem Valentine hem de Valentinus ismi ile iki aziz bulunmaktadır. Kimi inanışa göre her iki azizin aynı olduğu düşünülse de birçok araştırmacı 14 Şubat’ın Valentine değil Valentinus isimli azizden kaynaklandığına inanır. Aşıkların ve Sevgililerin Azizi olarak kabul edilen bu aziz her yıl 14 Şubat’ta anılır. 14 Şubat zamanla bir Hıristiyan geleneği olmaktan çıkmış “Sevgililer Günü” adı ile tüm dnya da kutlanmaya başlanmıştır. özellikle ekonomik anlamda büyük bir pazar yaratan bugün de sevgililer birbirlerine hediye alırlar, akşam için yemek, sinema v.b. organizasyonlar düzenlenir.Batı toplumlarında ayrıca sevgililer birbirlerine bugüne özel hazırladıkları kartları verirler. Her Sevgililer Gününde elektronik ortamında işin içine dahil olması ile 2 milyar civarı kart yollandığı tahmin edilmektedir.

Valentine kelimesi sonradan “sevgili” olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Genelde kartlarda “To My Valentine” ve ya “Be My Valentine” ibareleri kullanılmaktadır.

Anti Sevgililer Günü

Birçok Hıristiyan geleneğinde olduğu gibi Sevgiller Günü eski bir pagan inanışına dayanıyor olabilir. Şubat ayındaki aşk ve ya benzeri durumlar için antik çağdan buyana birçok inanış, kutlama festaival düzenlendiği bilinmektedir. Antik Yunanlılar ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasında kalan dönemi Gamelyon ayı olarak isimlendirmişlerdir. Bu ay Tanrı Zeus ile Tanrıça Hera’nın arasında gerçekleşmiş olan kutsal evliliğe adanmış bir ay idi.

Advertisement

Antik Roma’da da durum pek farklı değildi. Romalıların bereket tanrısı olan Lupercus adına 15 Şubat’ta kutlamalar yapılırdı. Lupercus’a bağlı rahipler tanrılarına bir keçi kurban ederlerdi. Kurban edilen keçinin derisi yüzülür ve bir parçası rahipler tarafından Lupercus’u simgeleyecek şekilde kafalarının üzerinde Roma sokaklarında koşturarak dolaştırırlardı. Bu deri parçasına genç kızlar gönüllü olarak dokunmak için çaba sarfederlerdi. Çünkü bu keçi derisi parçasına dokunarak tabereket tanrısında doğurganlıklarını arttırmak konusunda medet umarlardı. Bu bayramın arefesinde yani 14 Şubat’ta genç erkekler ile genç kızların isimlerinn yazılı olduğu iki ayrı torbadan kuralar çekilir ve bu Lupercalia olarak isimlendirilen bayramda kurada birbirine çıkanlar “çift” olarak geçirirlerdi. Tabii ki bu bayramda Hıristiyanlığın hakim olmasından sonra 469 yılında kaldırılmıştır. Günümüzdeki Sevgililer Günü ile Antik Roma’da ki bu bayramın benzerliği oldukça fazladır.

Anti Sevgililer Günü

Aslında Aziz Valentine ile ilgili hiçbir detaylı tarihi döküman yoktur özellikle kendisine atfedilen hikaye ile ilgil. Tarihçilerin büyük bir kısmına göre tamemen uydurma bir hikayedir. Bu hikayeye göre ” Roma İmparatoru tarafından Hırsitiyan ianışında olduğu için tutuklanan Aziz Valentine hapishanede ki gardiyanın kör olan kızkardeşi Julia ile zaman geçirmeye başlar. Gardiyan Valentine’ın Hz. İsa ile ilgili anlattığı körlerin gözlerinin açılması mucizesinden etkilenerek kızkardeşini Aziz Valentine’ın yanına getirmiştir. Günlerce beraber zaman geçirirler. valentine Julia’ya bildiği herşeyi anlatır. Julia kendisinden çok etkilenir. Bir gün Julia diz çökerek görmeyi çok istediğini söyler ve görmek için dua etmeye başlar. Aziz valentine’da dua etmeye başlar. Birden bir ışık belirir ve Julia görmeye başlar. Ertesi gün Valentine için ölüm ömrü çıkar. Aziz valentine Julia’ya son bir mektup yazar ve mektubu “Senin Valentine’ından” diye sonlandırır. Mektupta 14 Şubat 270 tarihinde Julia’nın eline geçer. ” Hikaye kısaca bu şekildedir. En son yazılan mektuba dayanılarak sevgililer birbirlerine kısa mesajlarını kartlar ile vermektedirler. Aziz Valentine diye bir azizin yaşadığı (hatta birden fazla) kesindir ancak bu şekilde bir olayın olup olmadığı bilinmemektedir.

Anti Sevgililer Günü

Sevgililer Gününün ilk ticari meta olması Amerika’da başlamıştır. Ester Howland (1828-1904) Amerika’da ilk sevgililer günü kartı satış fikrini ortaya atıp bu konuda o dönemde 100.000 USD kazanç sağlaması ile tüm dünyaya Sevgililer Günü kartları yayılmaya başlamış ve bugünkü halini almıştır. Yaşadığı dönemlerde Ester Howland’ın lakabı “Amerikan Sevgililer Gününün Annesi” idi.


Leave A Reply