Antisiranana Nerededir? Antisiranana Tarihi

0
Advertisement

Antisiranana hangi ülkededir? Antisiranana şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Madagaskar Antisiranana hakkında bilgi.

AntisirananaAntisiranana; (Portekizce Diego Suarez), Madagaskar’ın kuzeyinde liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Adanın en kuzey bölümünde, Hint Okyanusu ve dünyanın en korunaklı limanlarından biri olan Antsiranana Körfezi’nin güney kıyısındadır Dışsatım limanı (kahve, yerfıstığı, şeker) ve deniz üssüdür. Sabun, tuğla, çeltik, besin vb hafif endüstri dallarıdır. Üs, günümüzde Fransızlara kiralanmış durumdadır. Kıyının hemen gerisindeki dağlık-kütle ve yoğun orman alanı, tarım etkinliklerini sınırlar. Başkent Antananarivo’da olduğu gibi sömürge dönemi yapıları başlıca ilgi çekici eserlerdir.

Tarih. Portekiz Prensi “Denizci” Henrique adına araştırma yapan Kaptan Diego Diez tarafından kuruldu (1500). 17. yüzyılda, kısa bir süre Fransız korsanlarına barınaklık yaptı, 19. yüzyılda, Fransız etkilerine karşın, yüzyılın sonuna kadar Müslüman Merina Krallığı’nın egemenliğinde kaldı. 1895’te Fransızların eline geçti ve sömürgeleş-tirildi. Bağımsızlık (1960) sonrasında sömürge dönemindeki adı (Diego Suarez), Antsiranana olarak değiştirildi (1975).


Leave A Reply