Arctiidae Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Arctiidae nedir, hangi hayvanları içeren bir familyadır? Arctiidae özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Arctiidae

Arctiidae; Lepidoptera (pulkanatlılar) takımından, 3.500 kadar gece kelebeği türünü içeren familyadır. Çoğunun larvaları (tırtılları) kıllı, erişkenlerinin ise gövdeleri tıkız, kanatları beyaz, turuncu ya da yeşil renklidir. Dinlenme sırasında kanatlar bir çatı gibi gövdenin üstüne kapanır.

Güz ağkurdu (Hyphantria cunea), çeşitli bitkilerin yaprakları üstünde ağ kuran ve ipekten yapılmış bu ağlarla bazen çok geniş alanları kaplayan önemli bir tarım zararlısıdır. Pupa evresini, tırtılların kılları ile ipek salgısından örülen ve toprak üstüne bırakılan bir koza içinde geçirir.

Arctiidae familyasının en tipik örneklerinden biri olan Isabella pars kelebeği (Isia isabella) ilkbaharda kozadan çıkar ve erişkinlerinin kanat açıklığı 37-50 mm’yi bulur. Kamında ve sarı renkteki kanatlarının üstünde kara benekler vardır. Tırtılın gövdesinin orta bölümü kahverengi, her iki ucu karadır. Bazı ülkelerde, kara uçlar uzun olduğunda kışın çok sert ve karlı, kısa olduğunda yumuşak ve ılık geçeceğine inanılır.

Arctiidae üyelerinden bazılarının çok parlak ve göze batan renklerde olması türün yırtıcılardan korunmasını sağlar. Bazı uzmanlar Lithosiidae familyasını da Arctiidae familyası içinde sınıflandırırlar.

Advertisement

Leave A Reply