Arı Sokarsa Ne Yapmalıyız ?

0
Advertisement

Arı sokması durumunda nasıl hareket etmeliyiz? Çok sayıda arı sokarsa ne yapmamız gerekir, ilk yardım bilgileri.

arilarArı Sokarsa Ne Yapmalıyız ?

Arı sokması bazı kişiler için tehlikeli olabilir ancak arılar için sokma ölümcüldür. Bu sebeple arılar kolay kolay bir insanı sokmazlar. Arılar eğer tehlike sezinlerlerse öncelikle ses çıkartırlar. Eğer bu işe yaramaz ise bu defa kalabalık şekilde ses çıkartıp gürültü yapmaya uğraşırlar. Bundan sonraki aşama ise çarparak korkutmaktır. Ancak bu da olmaz ise arılar son safha savunma olan sokma işlemini yaparlar. Arıların iğneleri böceklere karşı savunma amaçlı olduğundan sert böcek kabuklarına batarsa çıkmasına rağmen insan eti ya da bir hayvan etine batarsa çıkamaz. İğnenin diğer ucu da arının bağırsaklarına bağlı olduğundan arı sokma anında ölür.

Arının iğnesinde formik asit ve alyuvarlara saldıran bazı kan zehirleri yer almaktadır. Ancak bu Hymenoptera ailesinden gelen böceklerin zehirlerine karşı alerjen tepki veren kişilerde ölümcül olabilmektedir. Bu tarz bir alerjisi olan kişinin dili, boğazı ve dudakları şişer. Nefes almakta zorlanır. Öksürme ve hırıltı başlar, zihinde bulanıklık, istifra ve hatta baygınlığa kadar giden durumlar oluşabilir.

Bormalde arı sokmasının zararlı olabilmesi için birçok arının aynı anda sokması gerekir. Ancak bal arılarına göre eşek arılarının sokması çok daha tehlike arz eden bir sorun olmaktadır. Bir de enteresan bir bilgi verelim eğer yaban da bir yerlerde sizi arı sokarsa hemen üstüne işeyin ya da işetin.

Tek arının sokması halinde panik yapmanın bir anlamı yoktur. İğneyi çıkartmanız yeterlidir bir süre sonra bir şey hissetmezsiniz bile. Ancak birden fazla arının saldırısı altında iseniz pek fazla hareket edip arıları daha da fazla kızdırmayın. Kendinizi su dolu bir yere atmaya çalışın ki arılar size ulaşamasın. Çok sayıda arı sokulan bir kişinin mutlaka ama mutlaka bir sağlık merkezine müracat edip tedavi edici iğne yaptırması gerekir.

Bir de tek arı sokmasında yapılan eski bir uygulama daha vardır. Çamur ile nane karıştırılır ve arının soktuğu yere metal bir para yardımı ile bastırılıp bir saat kadar o şekilde bekletilir.

Advertisement

Leave A Reply