Arkhon ya da Arkhonluk nedir? Antik Yunan’da ki Arkhonlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Arkhon ve ya Arkhonluk nedir? Eski Yunan Kent devletlerinde bir yönetim görevlisi olan Arkhonluk hakkında bilgi. Arkhonlar ne iş yapardı?

Birçok Eski Yunan kent devletinde, özellikle Atina’da en yüksek yönetim görevlisi. Arkhonluk, kalıtsal krallığı engellemek amacıyla İÖ 8. yüzyılın ikinci yarısında aristokratlar tarafından oluşturuldu. Zamanla ilkine iki arkhonluk daha eklendi ve bu üç devlet görevlisi Atina yönetiminin en güçlü kişileri oldu. Solon döneminden önce İO 594’te altı arkhonluk daha oluşturularak sayıları dokuza yükseltildi.

Arkhonların nasıl seçildiği bilinmiyorsa da makamın önceleri kalıtsal olduğu, sonraları 10 yıllık bir dönem için seçildikleri, İÖ 683/682’de iktidarda kalma döneminin bir yıla indirgendiği sanılır. Dokuz arkhon aralarında iş bölümü yapardı: Baş arkhon kenti yönetirken “arkhon basileas” buyandan “Aeropogos”a (yüksek yargıçlar kurulu) başkanlık eder, bir yandan da din işlerini yönetirdi. “Arkhon polemarchos” ise silahlı kuvvetler başkomutanıydı. “Thesmothetai” adıyla bilinen altı arkhon da bir arada yargıç olarak çalışırdı.


Leave A Reply