Arturo Toscanini Kimdir? İtalyan Müzisyenin Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0
Advertisement

Arturo Toscanini kimdir? Ünlü İtalyan müzisyen Arturo Toscanini hayatı, eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Arturo Toscanini

Kaynak: wikipedia.org

Arturo Toscanini İtalyan orkestra yöneticisidir. İtalya Parma’da 1867 yılında dünyaya gelmiş 1957 sensinde Amerika New York’ta ölmüştür. Parma Konservatuvarı’nda öğrenim gördü. 1885’te Reggia Operası’nda viyolonsel çalmaya başladı. Ertesi yıl koro yöneticisi yardımcısı oldu. Aynı yıl Aida’yı ezbere çaldırarak 19 yaşında ilk konserini yönetti. Bu olay dünyada yankılar uyandırdı. 1887’de La Scala’nın orkestrasında viyolonsel çalmaya başladığı sıralarda Verdi ile tanıştı. 1898’de La Scala’nın orkestra yöneticisi oldu.

1908’te New York’a giderek Metropolitan Operası’nın müzik yönetmeni oldu. Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaralananlar için konserler verdi, askeri bandolar yönetti. Mussolini ile politik anlaşmazlıkları nedeniyle 1928’de yeniden ABD’ye giderek 1936’ya kadar New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti. 1937’de NBC’de (National Broadcasting Corporation) bir radyo orkestrası kurdu. Çok değişik bestecilerin eserlerini yorumlarken tüm konserlerini ezbere yönetti. Her zaman ödün vermeyen aşırı sert disipliniyle tanınan Toscanini özellikle İtalyan operalarıyla başarı kazandı.

Arjantin’de Toscanini

20. yüzyılın başında Toscanini, Buenos Aires’te zaten operaları yönetiyordu. 1912’de Teatro Colón’da tüm opera sezonunu yönetmekten sorumluydu . 1940’ta NBC orkestrasıyla ve 1941’de Orquesta Estable del Teatro Colón ile bir dizi konser vermek üzere geri döndü.

Arjantin’de Arturo Toscanini kültü 20. yüzyılın başından beri var olmuştur . Dünyada ilk kez, Radio Nacional FM’de , Maestro’nun tüm ticari mirasıyla birlikte, resmi olmayan canlı kayıtların yaklaşık yüzde 90’ını içeren, her biri birer saatlik 300’den fazla program yayınlandı. yeniden inşa etmek neredeyse imkansızdı ve onlarca saat prova yapıldı.

Müzikolog Claudio von Foerster ( Walter Toscanini ve Wanda Horowitz ile akrabaydı ) Toscanini figürünü inceledi ve yaydı.

Advertisement

Arturo Toscanini


Kaynak – 2

Arturo Toscanini (1867-1957), ünlü bir İtalyan müzikçisi, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden biridir. Parma’da doğdu. Oradaki konservatuvardan sonra Milano Konservatuarı’nda da keman dersleri aldı. Hastalanan bir orkestra şefinin yerine kendisinden orkestrayı yönetmesi istendiği zaman, Verdi’nin «Aida» operasını ezbere idare etti. Daha 19 yaşındayken kazandığı bu büyük başarı ona bir gün içinde büyük ün sağladı. Ezberinin kuvvetli oluşu daha sonra, gözleri zayıflayınca, mesleğinde ona büyük bir yardımcı olmuştur.

Toscanini 1898’de Milano’daki Scala Tiyatrosu’na orkestra şefi oldu, 1907’de New York Metropolitan Filarmoni Orkestrası’nın başına geçti. İtalya’da Faşist idaresi kurulunca yurduna gelmez oldu, Amerika’ya yerleşti, orada öldü. Toscanini XX. yüzyılın ilk yarısında dünyanın en büyük orkestra şefi sayılmıştır.


Leave A Reply