Arzerra İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Arzerra ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Arzerra yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Arzerra neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Arzerra

Arzerra

Kullanımları

Ofatumumab belirli bir kanser türünü (kronik lenfositik lösemi – KLL) tedavi etmek için kullanılır. Ofatumumab, monoklonal antikorlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaç kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak çalışır.

Arzerra nasıl kullanılır?

Bu ilaç, bir sağlık uzmanı tarafından bir damara yavaş enjeksiyonla verilir.

Doz ve tedavi programı tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza dayanmaktadır. Yan etki olasılığını azaltmak için, doktorunuz her tedaviden önce asetaminofen, bir antihistamin (difenhidramin gibi) ve bir kortikosteroid (metilprednizolon gibi) gibi diğer ilaçları reçete edebilir.

Bu ilaç, tedavi sırasında veya tedaviden sonra 24 saate kadar çok ciddi (nadiren ölümcül) infüzyonla ilişkili reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar birinci ve ikinci tedaviler sırasında daha sık görülür. Doktorunuz bu ciddi yan etkilerin olasılığını azaltmak için sizi yakından izleyecek ve dozunuzu yavaşça artıracaktır. Bir reaksiyonunuz varsa, tedaviniz geçici olarak durdurulur. Bu etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza veya hemşirenize söyleyin: göğüs ağrısı, kızarma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma, vurma / düzensiz kalp atışı, ateş, titreme, sırt / mide ağrısı veya döküntü / kaşıntı.

Advertisement

Yan etkiler

Bulantı, kusma, ishal, yorgunluk, ellerin / ayak bileklerinin / ayakların şişmesi veya uyku sorunu olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Bu ilaç, kırmızı hücreler, beyaz küreler ve trombositler gibi az sayıda kan hücresine yol açabilecek bir etki olan kemik iliği fonksiyonunu azaltır. Bu etki anemiye neden olabilir, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşma yeteneğini azaltabilir veya kolay morarma / kanamaya neden olabilir. Doktorunuz bu yan etkiyi kontrol etmek için kan testleri isteyecektir. Tüm tıbbi / laboratuvar test randevularını saklamak önemlidir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz hemen doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, soluk cilt, olağandışı yorgunluk, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, öksürük, sürekli boğaz ağrısı gibi).

Ofatumumab bazen kanser hücrelerinin hızlı yıkımı (tümör lizis sendromu) nedeniyle yan etkilere neden olur. Riskinizi azaltmak için doktorunuz bir ilaç ekleyebilir ve size bol miktarda sıvı içmenizi söyleyebilir. Bel / yan ağrısı, böbrek problemi belirtileri (ağrılı idrara çıkma, pembe / kanlı idrar, idrar miktarında değişiklik), kas spazmları / halsizlik gibi semptomlarınız varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Advertisement

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: solunum problemleri (kronik obstrüktif akciğer hastalığı – KOAH, astım gibi), karaciğer hastalığı (hepatit B gibi), kalp hastalığı (göğüs ağrısı) , bağışıklık sistemi sorunları (HIV gibi).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Ofatumumab enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi etkinliklerden kaçının.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkilere sahip olup olmadığı bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran diğer ilaçlar (natalizumab, rituximab gibi).

Advertisement


Leave A Reply