Aşağı Subansiri Nerededir?

0

Aşağı Subansiri nerededir? Hindistan’da bir il olan Aşağı Subansiri ile ilgili olarak coğrafi ve genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Aşağı Subansiri Nerededir?

Aşağı Subansiri, Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Arunaçhal Pradesh birlik topraklarının orta kesiminde il. Kuzeydoğuda Yukarı Subansiri ili, batıda Doğu ye Batı Kameng illeri, güneyde Assam eyaleti, kuzeybatıda Tibet ile çevrelenir. Yüzölçümü 13.000 km2’dir.

Advertisement
Aşağı Subansiri

Aşağı Subansiri’den bir görünüm

Adını Arunaçhal Pradesh’in orta kesimindeki başlıca ırmak olan Subansiri Irmağından alır. İlin büyük bölümünü. Büyük Himalayalar’ın bir parçası olan ortalama 3.350 m yüksekliğindeki Dafla ve Miri dağları oluşturur. Subansiri Irmağının başlıca kolu olan Kamla Irmağı, Kurung ve Disang ırmakları ile birlikte güneydoğu yönünde akar. Dağların yamaçları orman-gülü, meşe, çam, akçaağaç, göknar ve ardıç ağaçlarından oluşan yüksek, ılıman ve as-tropik ormanlarla kaplıdır. Yörede yaşayan Apa Tani, Nişi, Tagin, Gallong ve Miri etnik toplulukları Tibet-Birman dil ailesinin değişik lehçelerini konuşurlar. Apa Taniler geçimlerini sağlamak için yerleşik tarımla uğraşır, suladıkları dağ yamaçlarında pirinç, buğday, mısır, sebze ve meyve yetiştirirler. Geleneksel ev sanayileri el tezgâhı dokumacılığı, halat ve sepet, tahta ve bambu kap, bronz ve pirinçten ağızlık yapımını kapsar. Ayrıca mika, pirit, kömür, kil, grafit ve kireçtaşı madenciliği yapılır.

İlin doğu kesiminin büyük bir bölümünde demiryolu ve karayolu ulaşımı vardır. Yönetim merkezi olan Ziro karayoluyla güneydeki İtanagar kasabasına ve kuzeydeki Daporico köyüne bağlanır. Arunaçhal Pradesh’in merkezi İtanagar, ilin güney kesimindedir. Ziro’da 2.000 kW kapasitesinde olması öngörülen bir hidroelektrik enerji santralının yapımı sürmektedir.


Leave A Reply