Kanda Oksijen Seviyesi Nasıl Ölçülür?

0
Advertisement

Kanda oksijen seviyesi ne amaçla ve nasıl ölçülür? Oksijen seviyesinin düşüklüğünün belirtileri ve nedenleri nelerdir? Hakkında bilgi

Kan Hücreleri

Kanda Oksijen Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Kan oksijen seviyesi testi nedir?

Kan gazı analizi olarak da bilinen kan oksijen seviyesi testi, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarını ölçer. Nefes aldığınızda, akciğerleriniz oksijeni alır (nefes alır) ve karbondioksiti verir (nefes verir). Kanınızdaki oksijen ve karbondioksit seviyelerinde bir dengesizlik varsa, ciğerlerinizin iyi çalışmadığı anlamına gelebilir.

Kan oksijen seviyesi testi ayrıca kandaki pH dengesi olarak bilinen asit ve baz dengesini de kontrol eder. Kanda çok fazla veya çok az asit olması, akciğerleriniz veya böbreklerinizde bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Diğer isimler: kan gazı testi, arter kan gazı, ABG, kan gazı analizi, oksijen doygunluğu testi

Kan Oksijen Testi Neden Yapılır?

Akciğerlerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek ve kanınızdaki asit-baz dengesini ölçmek için kan oksijen seviyesi testi kullanılır. Test genellikle aşağıdaki ölçümleri içerir:

Advertisement

Oksijen içeriği (O2CT). Bu, kandaki oksijen miktarını ölçer.
Oksijen doygunluğu (O2Sat). Bu, kanınızdaki hemoglobin miktarını ölçer. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizde, ciğerlerinizden vücudunuzun geri kalanına oksijen taşıyan bir proteindir.
Kısmi oksijen basıncı (PaO2). Bu, kanda çözünen oksijenin basıncını ölçer. Oksijenin akciğerlerinizden kan dolaşımınıza ne kadar iyi geçtiğini göstermeye yardımcı olur.
Kısmi karbondioksit basıncı (PaCO2). Bu, kandaki karbondioksit miktarını ölçer.
pH değeri. Bu, kandaki asit ve baz dengesini ölçer.

Bu testin yapılmasının birçok nedeni vardır. Aşağıdaki durumlarda kan oksijen seviyesi testine ihtiyacınız olabilir:

Nefes almakta zorlanmak
Sık sık mide bulantısı ve / veya kusma var
Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) veya kistik fibroz gibi bir akciğer hastalığı tedavisi oluyorsanız. Test, tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için yardımcı olabilir.
Son zamanlarda başınızı veya boynunuzu yaraladıysa, bu da solunumunuzu etkileyebilir
Aşırı dozda uyuşturucu alımı
Hastanedeyken oksijen tedavisi alınıyorsa test doğru miktarda oksijen aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.
Karbon monoksit zehirlenmesi varsa
Duman soluma varsa
Yeni doğmuş bir bebek, nefes almakta zorlanıyorsa da bu teste ihtiyaç duyulabilir.

Oksijen Seviyesi Nasıl Ölçülür?

Kan testlerinin çoğu damardan alınan bir kan örneği ile olur. Bu test için bir sağlık kuruluşu, bir arterden bir kan örneği alacaktır. Çünkü atardamardan alınan kan, damardaki kandan daha yüksek oksijen seviyelerine sahiptir. Numune genellikle el bileğinin içindeki bir arterden alınır. Buna radyal arter denir. Bazen örnek, dirsek veya kasıktaki bir arterden alınır. Eğer yenidoğan test ediliyorsa, örnek bebeğin topuk veya göbek kordonundan alınabilir.

İşlem sırasında, sağlayıcınız artere bir şırınga ile iğne yerleştirir. İğne artere girerken keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bir arterden kan örneği almak, daha yaygın bir kan testi prosedürü türü olan damardan kan almaktan daha acı vericidir.

Şırınga kanla dolduğunda, doktorunuz delinen bölgeye bir bandaj koyacaktır. İşlemden sonra, bölgeye 5-10 dakika, hatta kanı inceltici bir ilaç kullanıyorsanız daha uzun süre basınç uygulamanız gerekecektir.

Advertisement

Oksijen terapisi kullanıyorsanız, oksijeniniz testten yaklaşık 20 dakika önce kapatılabilir. Buna oda havası testi denir. Oksijen olmadan nefes alamıyorsanız, bu yapılmayacaktır.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Kandaki oksijen seviyesi sonuçlarınız normal değilse, bu aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Yeterince oksijen alınamıyor
Yeterince karbondioksitten verilemiyor
Asit baz seviyelerinde dengesizlik var
Bu koşullar bir akciğer veya böbrek hastalığının belirtileri olabilir. Test belirli hastalıkları teşhis edemez, ancak sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz tanıyı onaylamak veya ekarte etmek için daha fazla test isteyecektir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Kan oksijen seviyesi testleri hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Nabız oksimetresi adı verilen başka bir test türü de kan oksijen seviyelerini kontrol eder. Bu test iğne kullanmaz veya kan örneği gerektirmez. Nabız oksimetresinde, parmak ucunuza, ayak parmağınıza veya kulak memenize özel bir sensöre sahip küçük bir klips benzeri cihaz bağlanır. Cihaz oksijeni “çevresel olarak” (bir dış alanda) ölçtüğünden, sonuçlar Sp02 olarak da bilinen periferik oksijen satürasyonu olarak verilir.


Leave A Reply