Aşağıdan Yukarı Düşey Atış Hareketinin Grafikleri ve Özellikleri

0
Advertisement

Aşağıdan Yukarı Düşey Atış hareketinin özellikleri nelerdir, Aşağıdan Yukarı Düşey Atış hareketinin ivme zaman, hız-zaman ve konum zaman grafikleri.

AŞAĞIDAN YUKARI DÜŞEY ATIŞ HAREKETİNİN ÖZELİKLERİ

I. Kütleye bağlı değildir.

II. Cisim yukarı çıkarken düzgün yavaşlar, bir an hızı sıfır olur, dönüşte düzgün hızlanır.

III. Her yukarı düşey atışın devamı daima bir serbest düşme hareketidir.

IV. Çıkış ve iniş,hız ve zaman bakımından simetriktir. Yani cisim yukarı çıkışı kaç saniyede yaparsa dönüşü de aynı sürede yapar. Atıldığı yere gelince ilk hızını tekrar kazanır.

Advertisement

V. Sürtünmeler yok sayıldığında harekete etkiyen tek kuvvet cismin ağırlığıdır.

AŞAĞIDAN YUKARI DÜŞEY ATIŞ HAREKETİNİN GRAFİKLERİ

I. İvme-zaman grafiği :

yukari-dusey-ivme-zaman

İlk hızın yani atış hızının yönü pozitif alındığında, yukarı düşey atış hareketinin ivme-zaman grafiği, Şekildeki gibi olur. Negatiflik, ivmenin yönünün aşağı ilk hızın yönünün yukarı olmasından ötürüdür. Grafiğin altındaki alan hız kaybını verir.

II. Hız-zaman grafiği :
yukari-dusey-hiz-zaman-1

Advertisement

yukari-dusey-hiz-zaman-2

Atış hızı Vo ın yönü pozitif alındığında, yukarı düşey atış hareketinin hız-zaman grafiği ilk şekildeki gibi olmaktadır. Yukarı düşey atış hareketi, hız bitene dek sürer. Bu nedenle hız-zaman grafiği zaman ekseni üzerinde sona erer. Grafiğin altındaki taralı alan cismin çıktığı yüksekliği verir. Eğer yukarı düşey atışın devamı olan serbest düşmeyi de göz önüne alırsak, cismin atıldığı yere dönünceye dek olan tüm hareketinin hız-zaman grafiği, ikinci şekildeki gibi olur. Bu durumda grafiğin yalnız 0-tı aralığındaki bölümü yukarı düşey atışa aittir. Tümü değil.

III. Konum-zaman grafiği :

yukari-dusey-konum-zaman

Yukarı düşey atılan bir cisim, azalan hızla yükseldiğinden, konum-zaman grafiği Şekildeki gibi olur. Eğrinin başlangıçtaki teğetinin eğimi olan tane , cismin vo ilk hızını verir.


Leave A Reply