Aşk ve Öbür Cinler (Gabriel García Márquez) Kitabının Özeti, Konusu

0
Advertisement

Gabriel García Márquez’in Aşk ve Öbür Cinler isimli romanının konusu nedir? Aşk ve Öbür Cinler kitap özeti, kitap hakkında bilgi.

Aşk ve Öbür Cinler

Aşk ve Öbür Cinler (İspanyolca: Del amor y otros demonios), Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in 1994 yılında yayınlanan bir romanıdır.

Önsözde García Márquez, romanın, yazarın 14 yaşındayken annesi tarafından anlatılan bir efsanenin kurgusal temsili olduğunu iddia ediyor: kuduza yakalanan ancak ‘mucize olduğuna inanılan 12 yaşındaki bir kız çocuğu’, ölümden sonra büyümeye devam eden uzun akan bakır saçlar. Bu çerçeve-hikayede, García Márquez’in, uzun kızıl saçlı, hâlâ kafatasına bağlı olan benzer bir genç kızın mezarına tanık olması, ancak mezarların kazılmasından sonra, Aşk ve Öbür Cinler’ı yazmak için ilham almasıydı.

2008’de Macar besteci Péter Eötvös’ün Aşk ve Öbür Cinler operasının prömiyeri Glyndebourne Festivali’nde yapıldı.

aşk ve öbür cinler

Kitabın Özet

Roman, Santa Clara Manastırı’ndaki mahzenlerin boşaltılması raporuyla başlar. Burası, içinden büyük miktarda bakır renkli saç çıkan on iki yaşındaki bir kızın kafatasının bulunduğu yerdir. Yazar, iki yüz yıl önce kuduzdan ölen on iki yaşındaki kızın efsanesini hatırlar. New Grenada, şimdiki Kolombiya’daki bir kızın hikayesini anlatmaya başlar. Sierva on iki yaşında bir kızdır ve doğum gününde pazara gidecektir. Daha sonra kuduz olduğu anlaşılan bir köpek tarafından ayak bileğinden hafifçe ısırılır. Sierva, babası Marki’nin evindeki köle mahallesinin kadınları tarafından büyütülüyordur.

Advertisement

Isırılan diğer insanların olduğunun ve hepsinin kuduzdan öldüğününün haberleri yavaş yavaş yayılır. Sierva’nın babası Marki, Dr. Abrenuncio’ya danışır. Doktor kız sadece bacağından hafifçe ısırıldığı için kuduz olmayabileceğini söyler. Kız iyi görünüyordur ve babası onu yakından takip eder. Sonra bir gün Sierva hafifçe ateşlenir. Marki paniğe kapılır ve onu, kıza acı veren ve işkence eden tedaviler yapacak olan her türlü şarlatan ve inanç şifacısına götürür. Yerel Piskopos bu gösteriyi duyar ve Marki’yi çağırır. Piskopos, kızın şeytan çıkarma ayini için Santa Clara manastırına getirilmesini ister, çünkü bazen iblisler bir hastalık örtüsü altında insanları ele geçiriyorlardır. Marquis, uyuşturucu kullanan eşi Bernarda’ya danışmaz ve bu karara boyun eğmeye karar verir. Sierva’yı manastıra teslim eder. Manastır köleleriyle şarkı söyledikten sonra Sierva tutuklanır ve manastır hapishanesine atılır. Başrahibe, Sierva’nın iblisler tarafından ele geçirildiğini ilan eder. Sierva çığlıklar atar, etrafına saldırır ve kavga eder. Bu, Sierva’nın iblisler tarafından ele geçirildiğinin kanıtı olarak kullanılır.

Piskopos, sırdaşı Peder Cayetano Delaura’yı kızın şeytan kovucusu olarak atar. Peder Cayetano, Piskopos’un kütüphanecisi olan otuz altı yaşında bir rahiptir. Cayetano, Sierva adlı kıza hayran kalır ve sonra ona aşık olur. Cayetano, Sierva ile dost olur ve onu serbest bırakmaya çalışır, ancak Piskopos reddeder. Cayetano, Marki ve Dr. Abrenuncio ile Sierva’yı manastırdan nasıl kurtaracağı konusunda konuşur. Cayetano daha sonra kızın yanına gider. Sierva tarafından saldırıya uğrar, aşk ve korku içinde kaçar. Cayetano, Piskopos’a başına gelenleri anlatır ve Cayetano’nun ayrıcalıkları elinden alınır ve onu bir cüzzamlı hastanesinde çalışmaya gönderilir.

Cayetano, Sierva’yı görmek için geceleri bir tünelden manastıra gizlice girmenin yolunu bulur ve birçok gece kızı ziyaret eder. Gizlice öpüşürler, aşık olurlar ve evlenmeyi planlarlar. Ardından, Sierva’nın şeytan çıkarma ayini başlar. Sierva bağlanır ve Piskopos’un ellerinde sert muameleye maruz kalır. Sierva çığlık atar ve adeta kendisi için biçilen rolü oynar. Ertesi gün, dost canlısı bir yarı Afrikalı rahip şeytan kovmak için görevlendirilir, ancak sonra gizemli bir şekilde ölür. Diğer mahkum Martina Laborde, Cayetano’nun tünelden girip çıktığını görür ve bu yolu kaçmak için kullanır. Manastır yetkilileri tüneli keşfeder ve kapatırlar. Şimdi Sierva acımasız bir şeytan çıkarma ayinine maruz kalıyordur ve onu teselli edecek kimse yoktur. Sierva ölür ve mucizevi bir şekilde saçları traş edilmiş kafasından yeniden çıkmaya başlar.


Leave A Reply