Aşure Günü Okunacak Dualar, Aşure Günü Yapılabilecek İbadetler

0
Advertisement

Aşure günü okunacak dualar. Aşure günü herkesin okuyabileceği dualardan örnekler. Aşure gününde kalbinizden geçtiği gibi dua okumaya özen gösteriniz.

Aşure Günü Okunacak Dualar

Aşure Günü Duası – 1

Aşure Günü mesajları

“Allah’ım bu sene içerisinde işlediğim ve beni uzak tuttuğun şeylerden sakınmadıklarımdan, razı olmadıklarından ve hoşlanmadıklarından yapmışsam beni affet yarabbim. Bana yüklediğin görevlerden dolayı beni affedip ve beni tövbe etmeye çağırdın. Türlü günahlar işledikten sonra tövbemi kabul ettin yarabbi. Allah(c.c)’ım sana istiğfar ederim, senden beni bağışlamanı isterim. Beni bağışla, razı olduğun amellerden işledimse eğer bana vaat ettiğin sevabı benden kabul et. Umudumu Senden kesme Kerîm olan Allahım.”


Aşure Günü Duası – 2

Aşure Günü Mesajları

“Bismillâhirrahmânirrahîm

Sübhânellâhi mil’el miyzâni ve müntehel ılmi ve meblağar rıdâ ve ziyneten lâ melce-e ve lâ mence-e minellâhi illâ ileyhi. Sübânellâhi adedeş şef’ı vel vetri ve adede kelimâtit-tâmmâti bi rahmetihî esteğıysü lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym. Ve hüve hasbî ve ni’mel vekiylü ve ni’mel mevlâ ve ni’men nasıyr. Ve sallellâhu alâ seyyidinâ Muhammedin hayri halkıhî ve alâ âlihi ve sahbihî ecmeıyn.”

Bu dua için peygamber efendimiz hz. Muhammed (s.a.v) için şöyle söyledikleri rivayet edilmiştir:

Advertisement

“Muharrem Ayı’nın birinci ve onuncu günleri sabahleyin üç kere bu duayı okuyan kimseyi Cenab-ı Hak gelecek senenin Muharrem Ayı’na kadar bütün belalardan emin kılar.”

Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Dua 3

Alemlerin rabbi olan Allah(c.c)’a mahsus olan hamddır. Allah’ın kendisinden evvel hiçbir varlık yoktur ve olmamıştır… Hayatı, varlığı, tüm kullarına keremi ile ziyadesi ile merhametini veren ve nimetler bağışlayan sonsuz ve devamlı olan sensin yüce Allah(c.c)’ım…

İşte bu yepyeni bir Hicri yıldır ve bu yeni yıl boyunca o yüce huzurundan kovulmuş olan şeytandan beni korumanı ve daima benimle savaşan nefsimle olan savaşımdan zaferle çıkmamı sağla. benden yardımlarını esirgeme Allah(c.c)’ım… Beni hayır işleri ile meşgul olup çevreme yardımcı olma hususunda senden yardım dilerim ey ikram ve celal sahibi Allah(c.c)’ım…

Rabbim rahmetinle bereketinle duamı kabul et yarabbi…

Aşure günümün tüm islam alemine tüm insanlık alemine huzur , barış ve mutluluk getirmesini rabbimden dilerim.

Advertisement

AMİN

Aşure Günü Mesajları

Aşure

Aşure; Arabi aylardan muharremin 10. günü pişirilen özel tatlıdır. Bu tatlının pişirilmesiyle Aşure Günü inançları arasında bağlantı kurulur ve bu birçok önemli olayın kutlanması biçiminde yorumlanır. Şiiler, Aleviler ve Bektaşiler muharrem ayının ilk 10 günü oruç tutarlar, daha sonra pişirilen aşureyi topluca yerler ve ayrıca konu komşuya dağıtırlar. Sünniler arasında da aşure pişirip dağıtmak geleneği yaşamaktadır.

Aşurenin ana malzemesi, bazı yörelerde yarma olarak adlandınlan, kabuğu çıkarılmış buğdaydır. Suda ıslatılıp bir gün bekletilen buğday, bir miktar pirinç, nohut, fasulye ile birlikte pişirilir. Kaynatılmış şekerli su ile çekirdeksiz üzüm, kayısı kurusu, badem ve ceviz içi, fındık, gülsuyu, zencefil de katılarak bir taşım daha kaynatılır. Üstü ceviz, fındık vb çerezlerle süslenerek yemeye hazır edilir.

Ayrıca halk arasında saray aşuresi olarak anılan, daha çok saray ve konak mutfaklarında yapılan aşure çeşitleri de vardır. Bunlardan Pertevniyal Valide Sultan’ın (ö. 1883) süzme aşuresi buğday, beyaz şeker, göbek miski, razaki üzüm, çam fıstığı, çekirdeksiz üzüm, sakız baklası, Mısır hurması, börülce, yerli kırması çamfıstığı, nohut, kavrulmuş fındık içi, badem içi, gülsuyu, fasulye, Konya’nın kuş üzümü, Sibirya tereyağı, pirinç unu ve nişastadan yapılırdı.


Leave A Reply