Atenolol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Atenolol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Atenololun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Atenolol neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Atenolol

Atenolol

Kullanımları

Atenolol, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için başka ilaçlarla birlikte veya yalnız kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu ilaç aynı zamanda göğüs ağrısını (angina) tedavi etmek ve kalp krizi sonrası sağkalımı arttırmak için kullanılır.

Atenolol, beta blokerler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Epinefrin gibi vücudunuzdaki bazı doğal kimyasalların kalp ve kan damarları üzerindeki etkisini engelleyerek çalışır. Bu etki kalp atış hızını, kan basıncını ve kalp üzerindeki zorlamayı azaltır.

Atenolol nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 1 ila 2 kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Elma suyu ve portakal suyu vücudunuzun atenolol’ü tamamen emmesini engelleyebilir. Doktorunuz veya eczacınız aksini söylemedikçe, atenolol aldıktan sonraki 4 saat içinde elma / portakal suyu içmekten kaçınmak en iyisidir.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Bu ürün göğüs ağrısı için kullanılıyorsa, etkili olması için düzenli olarak alınmalıdır. Meydana geldiğinde göğüs ağrısını tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Göğüs ağrısını doktorunuzun yönlendirdiği şekilde hafifletmek için diğer ilaçları (dilin altına yerleştirilmiş nitrogliserin gibi) kullanın.

Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 1 ila 2 hafta sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin (örneğin, kan basıncı değerleriniz yüksek kalırsa veya artarsa, göğüs ağrınız daha sık ortaya çıkarsa).

Yan etkiler

Baş dönmesi, yorgunluk ve bulantı görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkın.

Advertisement

Bu ilaç ellerinize ve ayaklarınıza giden kan akışını azaltarak soğuk hissetmelerine neden olabilir. Sigara içmek bu etkiyi kötüleştirebilir. Sıkı giyinin ve tütün kullanımından kaçının.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi veya yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: yeni veya kötüleşen kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı), çok yavaş kalp atışı, şiddetli baş dönmesi , bayılma, nefes darlığı, mavi parmaklar / ayak parmakları, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, ruh hali değişimleri, depresyon gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Atenolol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli kalp ritmi problemleri (yavaş kalp atışı, ikinci veya üçüncü derece atriyoventriküler blok gibi), solunum problemleri (astım, kronik bronşit, amfizem gibi) ), kan dolaşımı sorunları (Raynaud hastalığı, periferik vasküler hastalık gibi), böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, epinefrin ile tedavi edilmesi gerekenler de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlar, belirli bir kas hastalığı (myastenia gravis).

Bu ilaç baş dönmesi yapanbilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Diyabetiniz varsa, bu ürün genellikle kan şekeriniz çok düştüğünde (hipoglisemi) hissedeceğiniz hızlı / güçlü kalp atışını maskeleyebilir. Baş dönmesi ve terleme gibi diğer düşük kan şekeri belirtileri bu ilaçtan etkilenmez. Bu ürün ayrıca kan şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırabilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken hamile kalmamalısınız. Atenolol, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken hamile kalırsanız, riskleri ve faydaları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: dolasetron, fingolimod.

Bazı ürünlerde kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply