Ateş Dikeni Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ateş dikeni nedir, nasıl bir bitkidir? Ateş dikeninin özellikleri, yetiştiği yerler nelerdir? Ateş dikeni hakkında bilgi.

Ateş Dikeni

Ateşdikeni, gülgiller (Rosaceae) familyasının Pyracantha cinsinden, genellikle dikenli ve yaprak dökmeyen çalılara verilen ortak adıdır. Anayurdu Avrupa’nın güneydoğusu ve Asya’dır. Ateşdikenleri gösterişli meyveleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir, ayrıca çit olarak da kullanılır. Kısa yaprak sapları üstünde küçük, oval yaprakları, küçük ve beyaz çiçeklerin oluşturduğu salkımları ve kış ortalarına değin dalında kalan, turuncu ile kırmızı arasında değişen renklerde meyveleri vardır.

Avrupa’da yetişen ve boyu 4,5 m’ye ulaşabilen Pyracantha coccinea’nın süs bitkisi olarak değerlendirilen birçok çeşidi geliştirilmiştir. Çin’de yetişen P. atalantioides ile P. fortuneana da hemen hemen aynı boydadır ve her ikisinin de kırmızı meyveleri salkımlar halinde öbeklenmiştir. Anayurdu Tayvan olan P. koidzumii’nin sık dalları, kırmızı mor sürgünleri ve turuncu-kırmızı renkli meyveleri vardır. Himalayalar’da yetişen P. crenulata, 6 m’ye ulaşan boyuyla küçük bir ağaçtır.


Leave A Reply