Ativan İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ativan ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ativanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ativan neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Ativan

Ativan

Kullanımları

Bu ilaç anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır. Lorazepam, sakinleştirici bir etki yaratmak için beyne ve sinirlere (merkezi sinir sistemi) etki eden benzodiazepinler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaç, vücuttaki belirli bir doğal kimyasalın (GABA) etkilerini artırarak çalışır.

Ativan nasıl kullanılır?

Lorazepam kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Doktorunuz tarafından yönlendirilirse, en fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileri (nöbet, uyku sorunu, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık, mide ağrısı, halüsinasyonlar, uyuşma / kol ve bacaklarda karıncalanma, kas), ağrı, hızlı kalp atışı, kısa süreli hafıza kaybı, çok yüksek ateş ve gürültü / dokunma / ışığa karşı artan reaksiyonlar) olabilir. Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Lorazepam’ı düzenli olarak uzun süre (1-4 haftadan fazla) veya yüksek dozlarda kullandıysanız veya alkolizm, uyuşturucu istismarı veya kişilik bozukluğu öykünüz varsa, yoksunluk olasılığı daha yüksektir.

Advertisement

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Doktorunuza danışmadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, koordinasyon kaybı, baş ağrısı, bulantı, bulanık görme, cinsel ilgi / kabiliyette değişiklik, kabızlık, mide ekşimesi veya iştahta değişiklik olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (halüsinasyonlar, depresyon, intihar düşünceleri gibi), konuşma bozukluğu veya konuşma zorluğu, görme değişiklikleri, olağandışı zayıflık, yürüme zorluğu, hafıza problemleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, sürekli boğaz ağrısı gibi) gibi olası ancak ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Gözler ve ciltte sararma, nöbetler, yavaş / sığ solunum gibi nadir ancak çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lorazepam almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer benzodiazepinlere (örneğin alprazolam, klonazepam, diazepam) karşı veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, glokom, akciğer / solunum problemleri (uyku apnesi gibi), zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon, psikoz gibi), bir madde kullanım bozukluğunun aile öyküsü (ilaç / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle koordinasyon ve uyuşukluk kaybına daha duyarlı olabilir. Ayrıca, yaşlılar lorazepam ile anksiyeteyi hafifletmeyebilir. Zihinsel / ruh hali değişiklikleri, uyku sorunları, cinsel ilgide artış veya halüsinasyonlar gibi semptomlara neden olarak yaşlılar üzerinde ters etki yapabilir. Koordinasyon kaybı, uyuşukluk ve uyku problemleri düşme riskini artırabilir.

Çocuklar lorazepam ile anksiyeteyi hafifletmeyebilir. Ajitasyon, titreme veya halüsinasyonlar gibi semptomlara neden olan çocuklar üzerinde ters etkisi olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Yeni doğan bebeğinizde solunum, beslenme sorunları veya sürekli ağlama gibi belirtiler fark ederseniz derhal doktora bildirin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: klozapin, kava, sodyum oksibat (gama hidroksibutirat veya GHB olarak da bilinir).

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alındığında ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete için kullanılan diğer ilaçlar (alprazolam, diazepam, zolpidem), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin..

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply