Atmosferin Gezegenimizdeki Canlı Yaşamı İçin Önemi Nedir? (Madde Madde)

0

Atmosfer neden var, ne işe yarar? Atmosferin dünyadaki canlı yaşamı için önemi nedir, ne yapar, etkileri nelerdir? Atmosferin görevleri.

Atmosfer

Dünya atmosferi ince bir gaz battaniyesi ve küçük parçacıklardır: buna hava denir. Havanın en çok, hareket ettiği ve rüzgar oluşturduğu zaman farkına varırız. Tüm canlılar yaşam desteği için havadaki bazı gazlara ihtiyaç duyarlar. Atmosfer olmasaydı, Dünya muhtemelen cansız bir kaya olurdu. Dünya’nın atmosferi, Dünya’nın yüzeyindeki bol sıvı su ile birlikte, gezegenimizin güneş sistemindeki eşsiz yerinin anahtarlarıdır. Dünya’yı istisnai kılan şeylerin çoğu atmosfere bağlıdır. Bir atmosfere sahip olmamızın şanslı sonuçlarını ele alalım.

Özet Bilgi Maddeler Halinde

  • Atmosferin varlığı su döngüsünde önemli bir rol oynar. Yağmur, dolu veya kar olarak yeryüzüne dökülecek kadar ağır olana kadar asılı kalan bulutların oluşumunu kolaylaştırır.
  • Dünyanın yaşam formlarını güneşin zararlı UV ışınlarından korur. Ozon tabakası güneşin zararlı UV ışınlarını yansıtır.
  • Yeryüzü sıcaklığını sabit tutar, böylece yaşamı desteklemeye uygundur.
  • Yeryüzündeki yaşam formunu desteklemek için gerekli olan diğer gazları barındırır.
  • Yanmayı kolaylaştırır ve atmosfer olmadan yanma mümkün değildir.
  • Güneş ışınlarını dağıtır. Böylece gölgede kalan yerlerin de aydınlanmasını sağlar.

Dünyadaki Yaşamı İçin Vazgeçilmezdir

Atmosfer olmasaydı, Dünya daha çok Ay’a benzeyecekti. Atmosferik gazlar, özellikle karbondioksit (CO2) ve oksijen (O2), canlı organizmalar için son derece önemlidir. Atmosfer hayatı nasıl mümkün kılar? Yaşam atmosferi nasıl değiştirir?

Fotosentez ile bitkiler CO2 kullanır ve O2 oluşturur. Fotosentez, atmosferde bulunan oksijenin neredeyse tamamından sorumludur. Bitkiler, oksijen ve gıda üreterek, hayvanlar için uygun bir ortam yaratır. Solunumda, hayvanlar şekeri kullanabilecekleri gıda enerjisine dönüştürmek için oksijen kullanır. Bitkiler de ayrıca solunum yapar ve ürettikleri bazı şekerleri tüketir.

Su Döngüsünün Önemli Parçasıdır

Kayalık bir plaj ve okyanus üzerinde bulutlar hidrolojik döngünün bir parçasını oluşturur. Su, çoğunlukla su buharı olarak atmosferin alt katmanında çok zaman harcar. Hava durumu, atmosferin belirli bir zamanda ve yerde nasıl olduğunu tanımlar ve sıcaklık, rüzgar ve yağış içerebilir. Hava durumu günden güne yaşadığımız değişikliktir. İklim, belirli bir noktada uzun vadeli hava ortalamasıdır.

Atmosfer

Ozon Tabakası Hayatı Mümkün Kılar

Ozondaki delik Antarktika kıtasından daha büyüktür. Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür (O3). Üst atmosferdeki ozon, Güneş’ten gelen yüksek enerjili ultraviyole (UV) radyasyonu emer. Bu, Dünya’nın yüzeyindeki canlıları Güneş’in en zararlı ışınlarından korur.Ozon tabakasının koruması olmadan, sadece en basit yaşam formları Dünya’da yaşayabilirdi.

Dünya’nın Sıcaklığını Belirler

Okyanuslarla birlikte, atmosfer Dünya’nın sıcaklıklarını kabul edilebilir bir aralıkta tutar. Uygun miktardaki sera gazları (fazlası küresel ısınmaya sebep olur) küresel sıcaklıkların ılımlı olmasına yardımcı olur. Sera gazı atmosferi olmasaydı, Dünya’nın sıcaklıkları geceleri soğuk ve gündüz kavurucu olurdu. Önemli sera gazları arasında karbondioksit, metan, su buharı ve ozon bulunmaktadır.


Leave A Reply