Avustralya’nın Dağları

0
Advertisement

Avustralya’nın dağları ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Avustralya’daki dağlar ile ilgili olarak coğrafi bilgiler.

Kosciuszko Tepesi

Kosciuszko Tepesi

Doğu kesimi kuzeyden güneye kadar dağlarla kaplıdır. Bu dağların en yüksek yeri Kosciuszko Tepesi’dir (2.196 m.). Genişliği 250 km. kadar olan dağlar denizden 80-500 km. kadar içeriden başlar. Bu dağlar New England Dağ Zinciri, Liverpool Dağ Zinciri, Avustralya Alpleri gibi çeşitli adlarla anılır. Yukarıda bahsettiğimiz en yüksek tepe güneydeki Mavi Dağlar’dadır. Kuzeyden güneye kadar uzunluğu 4.000 km. yi bulan bu dağ zinciri Great Dividing Range (büyük ayırıcı dağ zinciri) diye anılır. Dağlara bu adın verilmesi doğu ve batıya akan nehirleri birbirinden ayırdığı içindir.

Bu dağların doğusunda başlayan ova ve çöller hemen hemen bütün güney-kuzey kıyıları arasında batı kesimine kadar uzanır. Burası en iyi yıllarda bile çok az yağmur alır. Hemen hemen hiç ağaç yetişmez. Bu bölgenin birçok kesiminde toprağın kalınlığı 10-15 santimdir. Onun altı sert kireç taşı tabakaları ile kaplıdır. Bu kesimlerle bodur çalılardan başka hiçbir şey yetişmez. Bölgenin kuzeydoğusunda ve batısında bitki yetişir. Başlıca tarım bölgeleri de buralardadır.


Leave A Reply