Avusturya Sankt Georg Hastanesi Tarihi

0
Advertisement

İstanbul’da bulunan ve tarihi 1830’lu yıllara kadar uzanan ülkemizin ilk özel hastanesinin kuruluşu ve tarihi ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Avusturya Hastanesi

Avusturya Sankt Georg Hastanesi Tarihi

Avusturya Sen Jorj (Sankt Georg) Hastanesi, Türkiye’deki en eski özel yabancı hastanelerden biri. 1830’larda Avusturya hükümetince kurulmuş, 1840’ta resmen tescil edilmiştir. İstanbul’un Taksim semtinde hizmete giren Avusturya Hastanesi, gemicilerin sağlık sorunlarıyla ilgilenmekteydi. O dönemde Avusturya Gemiciler Hastanesi ve Avustur-ya-Macaristan İmparatorluğu Milli Hastanesi olarak adlandırılıyordu. 1854’te Bosnalı Fransiskenlerin Sankt Georg Manastırı’ na, 1880’de de Azapkapı’daki kendi binasına taşındı. Ertesi yıl, Alman Lazarist Con-rad Strover’in sağladığı parayla Sankt Geor-ge Manastın ile bunlara ait binalar satın alındı. Bunlardan biri de Avusturya Gemiciler Hastanesi’ydi. Bu tarihten sonra bu bölgede kurulan bütün kuruluşlara Sankt Georg ile başlayan adlar verildi. Çocuk kliniği ve göz kliniği olarak iki bölüm halinde düzenlenen hastane, 2 Temmuz 1895’te hasta kabul etmeye başladı. Bu hastaneye önceleri Sankt Georg Hastanesi, Sankt Georg Dispanser ve Kliniği, Sankt Georg Çocuk Hastanesi adları verilirken, 1897’de kurulan Uluslararası Çocukları Koruma Derneği’nin yardımı sağlandıktan sonra Sankt Georg Uluslararası Çocuk Hastanesi adını aldı. Galata’da bulunan hastane 60 yataklıydı. Hastaların bakımı ise Sankt Georg rahibeleri tarafından yapılıyordu.

1902’de hastaneye bağlı olarak Burgaz Adasında bir sanatoryum açıldı. Burada tüberkülozlu ve raşitik çocuklar tedavi ediliyordu. Şişli’de yeni bir binanın yapılması üzerine sanatoryum 17 Eylül 1905’te buraya taşındı ve Şişli Uluslararası Çocuk Hastanesi adıyla bağımsız bir tedavi kurumuna dönüştü. Bu tarihten sonra Avusturya Sankt Georg Hastanesi yeniden kuruldu ve her yaşta hasta kabul etmeye başladı. I. Dünya Savaşı’ndan sonra İtilaf Devletleri İttifak Devletleri’ne ait binalara e! koyarken, 1920’de Fransızların işgal ettiği Sankt Georg Hastanesi’ne de, o zamanki adı Franchet d’Esperey olan bugünkü Fransız Pasteur Hastanesi yerleştirildi. 1925’te hastane binası savaş tazminatı olarak Fransızlara bırakıldı. Bugün Karaköy’de bulunan Avusturya Sankt Georg Hastanesi, cerrahi, iç, göz, üroloji, çocuk, kulak-burun-boğaz, kadın hastalıkları bölümleri ile poliklinikten oluşan 50 yataklı çağdaş bir tedavi kurumudur.


Leave A Reply