Ay’a Bugüne Kadar Kaç İnsan Gitti? Kaçı Ay Yüzeyinde Yürüdü?

0
Advertisement

Dünyamızın güzel uydusu Ay’a bugüne kadar kaç insan gitmeyi başardı. Gidenlerin kaç tanesi Ay yüzeyinde yürüyüş yaptılar. İşte bütün bilgiler.

Bilindiği üzere 2019 yılı itibari ile insanoğlunun ay yüzeyine inişinin 50. yılı. Bu sebeple bizlerde sizlre bugüne kadar Ay’a kaç insanın gittiğini ve bu insanlardan kaçının ay yüzeyinde yürüyebildiği ile ilgili bilgileri derledik. Her zaman tartışmalı bir konu olan Amerika’nın gerçekten Ay’a insan gönderip göndermediği ile ilgili konuları bir tarafa bırakarak resmi tarihin anlattığı hikayedeki insanlar ve bu insanların hangi tarihlerde Ay yüzeyine ve yörüngesine ulaştıkları aşağıdaki gibidir.

Bir insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım

20 Temmuz 1969’da hayatta olmasanız bile, muhtemelen astronot Neil Armstrong’un “Bir insan için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözünü söyleyerek yaptığı ilk Ay inişinin görüntülerini görmüşsüzünüzdür. Buzz Aldrin, ay yüzeyine bir Amerikan bayrağı yerleştirmesi için Neil Armstrong’a yardım ederken ki meşhur görüntüde buna dahil. Ayrıca golf arabasına benzeyen bir araç ile de Amerikalı astronotlar Ay yüzeyine dolaştılar. Apollo 14 görevi sırasında astronot Alan Shepard bu golf arabasına benzeyen araç ile Ay yüzeyinde turlamıştır. Ve bu araba kesinlikle bir golf arabası değildi. Bir ay gezicisiydi ve daha sonrası da geldi: David Scott ve James Irwin, Apollo 15 görevinde ilk defa bu araçları kullandılar.

Amerikan vatandaşlarının Ay’a ilk inişten sonraki Ay’daki misyonları izlemeye takip etmeye pek de ilgili olmadıklarını bilmenizi isteriz.

Ay’a Bugüne Kadar Kaç İnsan Gitti? Kaçı Ay Yüzeyinde Yürüdü?

Ay yüzeyinde kaç görev uçuşu yapıldı ve kaç kişinin Ay’da bulunduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Dokuz Apollo görevi sırasında 24 astronot Ay’a gitti ve bunlardan sadece 12 tanesi ay yüzeyi üzerinde yürüme fırsatı bulmuştur.

1961’de, Sovyetler Birliği’nin uzaya gönderdiği ilk insan Yuri Gagarin’di. Bu olaydan sonra John F. Kennedy, ABD’nin ilk insanı on yıllık bir çalışma sonrası sonunda Ay’a göndereceğini açıkladı. NASA daha sonra insanların uzayda nasıl işlediğini anlamak için Mercury (altı tek kişilik uzay uçuşu, 1961–63) ile başlayan bir dizi test görevi başlattı, daha sonra Gemini (iki mürettebatsız ve 10 iki kişilik uzay uçuşu, 1964–66) daha sonraki aylara iniş için tekniklerin geliştirilmesine ve Apollo programı ile (1966–72) sonuçlanmasına yardımcı oldu. Apollo görevleri, Dünya’nın yörüngesinde uçuşa geçen bir dizi uçuşla başladı. 1968’de Apollo 7, ekipmanı test etmek için Dünya yörüngesini 163 kez turlayan programı ilk mürettebatlı uzay uçuşu idi.

Advertisement

Ay Yörüngesini Tamamlayan Misyon : Apollo 8

Apollo 8 (21-27 Aralık 1968), ay yörüngesini tamamlayan ve dünyaya güvenle geri dönen ilk uzay misyonuydu. Üç kişilik ekibi William Anders, Frank Borman ve Jim Lovell, Ay’a inmemiş olsalar dahi Ay’a giden ilk üç insan olarak tarihe geçtiler. Onları Apollo 10‘un (18-26 Mayıs 1969) üç üyesi izledi: Thomas Stafford, John W. Young ve görevi, ayın inişi için elbise provası yapmak olan Eugene Cernan. Cernan ve Stafford Ay Modülünde Ay’ın yüzeyinde pilotluk yaparken, Ay’ın yörüngesinde kaldılar ve daha sonraki Apollo misyonlarının takip edeceği rutini hazırladılar.

Apollo 11 Görevi

Apollo 11 Görevi esnasında Neil Armstrong

Ay Yüzeyinde İlk İnsan

Sonunda ilk ay inişiyle birlikte Apollo 11 geldi, ki Neil Armstrong Ay’da yürüyen ilk kişi oldu. Buzz Aldrin‘de Ay’da yürüyen ikinci insan oldu. Bu görev esnasında Michael Collins ise Ay’ın yörüngesinde Komuta Modülünde kaldı. Collins, Dünya’nın en yakın komşusuna ulaşan dokuzuncu kişiydi. Apollo 12 (14-24 Kasım 1969) hemen sonra geldi, Pete Conrad ve Alan Bean Ay’ın yüzeyinde neredeyse 32 saat geçirirken Richard F. Gordon ay yörüngesinde Komuta Modülünü yönetti.

Apollo 12 Görevi

Apollo 12 Görevi

Apollo 13 (11-17 Nisan 1970) Ay’a yapılan rutin bir görev için plandı ancak iki gün sonra bir oksijen deposu patladı ve Ay yüzeyine iniş planları hemen iptal edildi. Bununla birlikte, Dünya’ya geri dönebilmeleri için uzay aracının öncelikle Ay’ın yörüngesine girmesi gerekiyordu. Üç mürettebat üyesi – Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert – enerji tasarrufu için Komuta Modülünü kapattılar. Neredeyse dört gün ay yörüngesinde yüksek oranda karbondioksit, az ısı ve yetersiz su ve besin kaynağıyla geçirdiler. Üç adam Ay’da yürüme şansına sahip olmasa da, Haise ve Swigert ona ulaşan 13. ve 14. adamlardı. Zorlu bir yolculuktan sonra, mürettebat güvenle Dünya’ya geri döndü.

Apollo 14 Görevi

Apollo 14 Görevi

Apollo 14 biraz daha az riskli bir görevdi. 1961’de Freedom 7 ile uzayda seyahat eden ilk ABD astronotu olan Alan Shepard, Ay’da yürüyen beşinci kişi oldu. Edgar Mitchell, Ay’da yürümek için altıncı kişi olarak ona katılırken, Stuart A. Roosa Komuta Modülünde kaldı ve Ay’a ulaşan 17. kişi oldu. Apollo 15 sırasında (26 Temmuz – 7 Ağustos 1971), astronotlar David Scott ve James B. Irwin, Ay’da neredeyse üç gün geçirdi ve elektrikle çalışan tekerlekli bir araç olan ay gezicisini ilk kullananlar oldu. Alfred Worden, bu görev sırasında Ay yörüngesinde kalmıştır.

Apollo 15 Görevi

Apollo 15 Görevi

Daha önce Apollo 10‘daki Ay’a ulaşan John W. Young, Apollo 16’da Charles M. Duke, Jr. ile birlikte (16-27 Nisan 1972) yürüyüş yapma imkanı buldu. İkisi, ay yüzeyinde dolaşan dokuzuncu ve onuncu astronotlardı. Thomas K. Mattingly, kızamığa maruz kalmasından dolayı Apollo 13’ten çıkarıldı, Komuta Modülünü yönetti ve Ay’a ulaşan 21. kişi oldu. Apollo 17 (7–19 Aralık 1972) Ay’a yapılan en son ekip göreviydi. Ay’daki ilk profesyonel jeolog Harrison Schmitt ve Apollo 10 ile Ay’a katılan Eugene Cernan, 22 saatten fazla ay yüzeyinde yürüdü. 115 kilo üzerinde kaya ve başka malzeme topladılar. Ay’da yürüyecek 11. ve 12. astronotlardı ve Komuta Modülünü yöneten Ron Evans, Ay’a ulaşan 24. kişi oldu.

Apollo 17 Görevi

Apollo 17 Görevi

Apollo Programlarının Sona Ermesi

Apollo programının sona ermesinin ana sebebi olarak Amerikan halkın ilgisinin azalması gösterilmiştir. Apollo uzay programlarına harcanan fonların Kongre tarafından farklı mecralara ayrılması da üstüne tuz biber ekti. O zamandan beri hiçbir ülke Ay’a mürettebatlı bir görev misyonu göndermedi ya da gönderemedi. NASA daha mütevazı programlara geçti ve 1970’lerin sonunda astronot gruplarını çeşitlendirmeye başladı. Sonuç olarak, hiçbir astronotun hangi amaçla olursa olsun bir daha Ay’a seyahat etmesine izin verilmedi ve yeni Apollo programları uygulanmadı.

Advertisement

Sonuç olarak hepsi Amerikalı olmak üzere Ay’a 24 insan ulaşmayı başardı. Bunlardan da sadece 12 tanesi Ay yüzeyine yürüyüş gerçekleştirmiştir.


Leave A Reply