Ayacucho Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ayacucho Savaşı ile ilgili bilgiler. Ayacucho savaşı ne zaman nerede ve kimler arasında gerçekleşmiştir. Ayacucho savaşı hakkında bilgiler.

Ayacucho Savaşı

Ayacucho Savaşı’nı canlandıran bir tablo

Ayacucho Savaşı Hakkında Bilgi

Ayacucho Savaşı, Latin Amerika bağımsızlık savaşları sırasında, yurtseverlerin Peru’da Ayacucho yakınlarındaki yüksek platoda kralcılara karşı zafer kazandıkları savaş (9 Aralık 1824).

Bu savaş Peru’nun İspanyol egemenliğinden kurtulmasını ve yeni kurulan Güney Amerika cumhuriyetlerinin İspanya’dan bağımsızlaşmasını sağladı. Peruluların yanı sıra Venezuelalı, Kolombiyalı, Arjantinli ve Şili’lilerden olmak üzere yaklaşık 6 bin kişiden oluşan devrimci kuvvetler, Simon Bolivar‘ın seçkin yardımcısı Venezuelalı Antonio Jose de Sucre’nin komutası altındaydı. İspanyol ordusu ise yaklaşık 9 bin kişilik bir kuvvete ve devrimcilerin 10 katı silah donatımına sahipti. Savaştan hemen önce İspanyol ordusundaki çok sayıda subay ve asker saf değiştirip karşı mevzilerde bulunan arkadaşları ve kardeşleri ile kucaklaştılar.

Sucre, gözüpek Kolombiyalı komutan Jose Maria Cordoba’nın yönettiği zekice düzenlenmiş bir süvari atağıyla saldırıyı başlattı. Kralcı ordu kısa sürede 2 bin ölü vererek bozguna uğradı. İspanyol vali ve emrindeki generaller tutsak alındı. Teslim anlaşmasıyla Peru ve Charcas’tan (Bolivya) çekilmesi öngörülen İspanyol kuvvetlerinin son birlikleri Ocak 1826’da Lima’nın limanı Callao’dan ayrıldı.


Leave A Reply