Ayağını Yorganına Göre Uzat Ne Demektir? Anlamı Hikayesi Kompozisyon

9

Ayağını Yorganına Göre Uzat ne anlama gelir? Ayağını yorganına göre uzat atasözünün anlamı, hikayesi, kompozisyon ve örnek cümleler.

Ayağını Yorganına Göre Uzat:

Anlamı: Giderlerimizi gelirlerimize göre ayarlamalıyız.

Kişi kendi imkânlarına göre yaşamasını bilmelidir. Başkasının sağlayacağı destek hiçbir zaman sürekli olamaz. İlerde başkasının yardımına ihtiyaç duymak istemiyorsak, kendi gücümüze göre bir yaşam biçimi seçmeliyiz. Seçeceğimiz yaşam biçimi, kendi gelirimizle orantılı olmalıdır. Ancak, zorunlu giderlerimiz sabit gelirlerimizle karşılanamıyorsa, o zaman da gelirimizi arttırmak için çalışmalı, elimiz kolumuz bağlı oturmamalıyız.

Ayağını Yorganına Göre Uzat

Arka resim kaynak: pixabay.com

Atasözünün Hikayesi;

Çok zengin bir ağa, evdeki hiçbir yorganı beğenmez, karısı ile devamlı kavga edermiş. Sonunda kasabadaki bütün usta yorgancıları toplayarak kendisine yeni bir yorgan yapmalarını istemiş. Yorgancıların günlerce uğraşıp yaptıkları hiçbir yorganı da beğenmemiş. Kasabada çok yaşlı bir yorgancı varmış, bir de ona gidelim demişler. Yaşlı yorgancı birkaç gün içinde yorganı yapıp ağaya götürmüş. Ağa yorgancının elindeki yorganı görünce “bu yorganın küçüklüğü buradan belli yine olmamış” demiş. Yaşlı adam “sen şuraya bir yat ben yorganı kendi ellerimle örteceğim” demiş. Ağa yere uzanmış yorgancı da üzerini örtmüş ama ayaklar dışarıda. Ağa bak ayağım dışarıda kaldı der demez yaşlı adam elindeki sopayı ağanın ayağına vurarak şöyle der. “Bey de olsan ağa da olsan ayağını yorganına göre uzatacaksın.”

Bu atasözü, günümüzde imkân ve şartlarına göre yaşamanın önemini vurgulamak için kullanılır.

Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı;

  • Onlar hiç ayaklarını yorganlarına göre uzatmadıkları için hep borç içinde yüzüyorlar.
  • Eskiden ayağımı yorganıma göre uzatmayı bilmezdim ama yaşadığım son maddi sıkıntıdan sonra bunu öğrendim.
  • Bence tatil için beş yıldızlı otele gitmek yerine ayağını yorganına göre uzatıp bir pansiyona gitmelisiniz.
  • Ayağını yorganına göre uzatmayı başaramadığı için hep zor durumda kalıyor.
  • Bundan sonra ayağımızı yorganımıza göre uzatıp, bütçe hesabı yapacağız.
  • Üzgünüm o söylediklerini alamam, ayağımı yorganıma göre uzatmam lazım.
  • Arkadaşları çocuklarını özel okula gönderirken onlar ayaklarını yorganlarına göre uzatıp devlet okulunu tercih etmişlerdi.
  • Ayağını yorganına göre uzatmasını sana bir türlü öğretemedim, her defasında ödeyemeyeceğin borçları yaparak bana geliyorsun.
  • Kredi kartları insanların ayaklarını yorganlarına göre uzatmalarını engelliyor.

Ayağını Yorganına Göre Uzat Konulu Kompozisyon

Zengin fakir her insanın eline para geçer. Bu geçen paranın miktarı değişse de o para ile ne yapacağının kararı paranın sahibine aittir.

Maaş günü eline bolca para geçen bir kimsenin, paranın tamamını bir iki günde harcayıp, zevki sefa yaptığını düşünelim. O maaşla bir ay boyunca geçinmesi gereken yerde 2 günde para biterse sonu ne olur? Tabi ki geri kalan 28 gün sefalet çekmek olur. Geri kalan günlerde yiyecek alacak para bulamayan kişi sonuçta aynı miktarda para harcamıştır ancak çok kısa bir sürede. Bu harcamayı bir aya yayması gerekmekteydi.

Bir de kredi kartı tuzağı var. Kredi kartı ile alışveriş yaparken kişi parayı sonra ödemek üzere borçlandığı için harcamasını sınırlandırmakta zorlanır. Ödeyemeyeceği miktar parayı kısa sürede harcayıp zor duruma düşebilir.

Kazandığımız parayı harcamakta elbetteki özgürüz. Ancak bu harcamaları yaparken herkesin kazancının, yorganının uzunluğunun, farklı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalıyız. Eğer harcamamız sınırı aşarsa, ayaklarımız yorganın dışında kalacaktır. Bu da bizi çok zor durumlara sürükler.


9 yorum

  1. bunu yazan kimse ellerine sağlık süper olmuş ama çok kısa biraz daha uzun olmalıydı

Leave A Reply