Ayçiçeği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ayçiçeği ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazızmı. Ayçiçeği bitkisinin özellikleri ve elde edilen ürünler nelerdir?

Ayçiçeği

Taçyaprağı bitişik olan ikiçeneklilerin bileşikgiller familyasından olan bir bitkidir. Asıl vatanı Amerika’ dır. 50 kadar türü vardır. Bahçe ve tarlalarda yetiştirilir. Kısa ömürlü olduğundan her yıl yeniden ekilir. Büyük başçıklar şeklindeki çiçekleri yüzlerini hep güneşe doğru çevirirler. Bundan dolayı ayçiçeğine «günebakan», «gündoğdu» denildiği gibi, «günçiçeği» de denir.

Ayçiçeği büyük ve güzel çiçeklerinden ötürü bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirildiği gijDİ tohumlarından yağ çıkarmak İçin geniş çapta tarımı da yapılır. Beyaz, sarımtırak, siyah ve çizgili kabuklu meyvalarının tohumlarında yüzde 30 kadar yağ bulunur. Soğuk prese ile sıkılarak elde edilen yağ zeytinyağına benzerse de kokuludur. Sıcak prese ile sıkılarak elde edileni ise hemen hemen kokusuz gibidir, nebatî yağ ve ressamlar için yağlıboya yapılmasında kullanılır. Ticarette «çiçek yağı?» adı altında satılan ayçiçeği yağı aynı zamanda sabun sanayiinde de büyük miktarda kullanılır. Ayçiçeği Türkiye’de, başta Ege ve Marmara bölgesi olmak üzere, hemen her yerde yetiştirilir. Yağı alınan tohumlarının küspesi hayvan yemi olarak kullanılır. Ayçiçeği küspesi arılara da verimi artıracak bir yem olarak verilir.


Leave A Reply