Ayder Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ayder Yaylası nerededir? Rize, Çamlıhemşin Ayder Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

AYDER YAYLASI

Yayla denilince ilk akla gelen, Karadeniz Bölgesinin en gözde mekânı olan Ayder Yaylası’dır kuşkusuz. Kaplıcası ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken yerlerden biri olan Ayder, Çamlıhemşin ilçe merkezine 19 kilometre uzaklıkta. Yol boyunca Bulut, Gürgendibi ve Âşıklar şelaleleri size eşlik edecektir.

Ladin ve çam ağaçlarının, sarıdan kırmızıya dönüşen gürgen, kestane, kayın ve köknar ormanlarının sınırında olan bir vadiye konumlanan yayla, dört mevsim farklı bir güzelliğe bürünür. Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerinin bulunduğu yerleşim 1220 metre yüksekliğe kurulmuştur. Oksijen deposu bu küçük ve şirin yaylanın içinden Kavron Deresi akar. Ayder’in hemen dışında tüm ihtişamıyla Gelin Tülü Şelalesi süzülür. Ayder Yaylası hem diğer yaylalara, hem de Kaçkar Dağlarına gezi yapmak isteyenler için bir kapı vazifesi görür. Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle hizmet veren yaylada bir de kaplıca bulunur.

Ayder, dört mevsim iç ve dış turizme hizmet eden önemli bir yayla. Yerleşimin ortasından geçen karayolunun her iki yanına sıralanan otel ve pansiyonlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kamping yapmak isteyenler için de pek çok alan mevcut. Yayla içinde kır kahvesi, lokanta, bakkal, kasap, manav, tuvalet gibi temel hizmetler sunuluyor.

Yayla aynı zamanda Avusor, Huser, Yukarı ve Aşağı Kavron, Palakçur, Aşağı ve Yukarı Çaymakçur ile Aşağı ve Yukarı Kaçkar yaylalarına ulaşmak için önemli bir kavşak noktasında. İsteyenler yukarıda saydığımız tüm yaylalara yürüyüş yapabilir veya orman içi patikalarda mantar toplayabilir. Aynı zamanda Kaçkar Zirvesi tırmanışı ile Büyükgöl, Karadeniz, Adsız, Derebaşı, Büyükdeniz, Öküz Yatağı ve Meterez buzul göllerine düzenlenen trekking faaliyetlerine katılabilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply