Ayıklama Yöntemi İle Ayırma Nedir?

0
Advertisement

Heterojen karışımların ayıklama yöntemi ile ayrılması nedir, nasıl yapılır? Ayıklama yöntemi ile ayırma yöntemi örnekleri.

Ayıklama Yöntemi İle Ayırma Nedir?

Bazı karışımlarda bulunan maddeler boyut veya görünümleriyle diğerlerinden ayırt edilebilir. Bu tür karışımlarda ayıklama yöntemi uygulanır.

Tanecik boyutu, şekil, renk gibi özelliklerin farklı olmasından yararlanılarak yapılan ayırma işlemine ayıklama denir.

Günlük Hayattan Örnekler

Ayıklama yöntemi günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Pirinç, kuru fasulye ya da nohut gibi bakliyatta bulunan çakıl taşları ayıklama yöntemi ile ayrılabilmektedir.

Pilav pişirmeden önce pirincin içindeki taş tanecikleri ayıklanmalıdır.

Advertisement

Ayıklama yöntemi sanayide de yaygın olarak kullanılır. Çürük meyvelerin sağlam olanlarından ayrılması, üretilen hatalı bisküvilerin ayrılması, maden ocaklarında taş vb. maddelerin maden filizlerinden ayrılması gibi bir çok farklı alanda ayıklama yöntemi uygulanır.

Günümüzde sanayide maddeleri renklerine göre ve büyüklüklerine göre ayırma işlemi yapabilen gelişmiş teknolojiye sahip makineler kullanılır, iş gücünün ucuz olduğu yerlerde ise insanlar ayıklama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Bazı fabrikalarda ayıklama yöntemi ile istenmeyen ürünler, insan gücü ile ayrılmaktadır. Ayıklama yöntemi tanecik boyutu ve görünür özellik farkını kullanarak yapılan bir ayırma yöntemidir.


Leave A Reply